Takayasu arterit'li hastalarda osteoporoz ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 907364
  2. Yazar: MESUT ÖZGÜN ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Takayasu Arteriti (TAK), idiyopatik granülomatöz inflamasyon sonucu gelişen nadir görülen büyük damar vaskülitidir. Takayasu arteriti (TAK), inflamatuvar süreçlere bağlı alevlenmeler ve remisyonlar ile dalgalı bir seyir ile karakterize uzun süreli glukokortikoid kullanımı da içeren immünosupresif tedaviler gerektiren kronik bir hastalıktır. Tedavi ilişkili komorbidite insidansı artmıştır. Osteoporoz, komorbid durumların en önemlilerindendir. Bu çalışmada TAK olan hastaların düşük kemik kütlesine yol açabilecek hastalık ilişkili özellikleri ve kişisel risk faktörlerinin yanı sıra; TAK nedeni ile almış oldukları tedavinin osteoporoz ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya >18 yaş American College of Rheumatology kriterlerine göre TAK tanısı almış, 3 ayın üstünde glukokortikoid kullanımı olan ve klinikte takipli 70 hasta ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyeti benzer sağlıklı gönüllü 64 katılımcı toplam 134 katılımcı dahil edildi. Hastaların demografik verileri, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, kırık öyküsü ve osteoporoz risk faktörleri, femur boyun ve lomber KMD sonuçları, var olan hastalarda lateral torakolomber grafileri, kemik metabolizması ile ilişkili laboratuar ölçümleri ve FRAX skorlaması ile kırık riskleri değerlendirildi. Böylece TAK tanılı hastalarda ve kontrol grubu olarak sağlıklı katılımcılarda osteoporoz ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Bulgular: TAK tanılı hastaların yaş ortalaması(min-max) 48(21-65) yıl idi. Hastalık süresi ortalama 10(1-26) yıl, takip süresi 11 aydı. Hastaların %10,9'unda osteoporoz, %45,7'sinde osteopeni saptandı. TAK hastalarında lomber omurga (L1-L4) KMY değeri 1,020 (0,752-1,410) g/cm² iken, sağlıklı kontrol grubunda bu değer 1,120 (0,906-1,520) g/cm² olarak ölçülmüştür (p= 0,01). Lomber omurga T skoru ise TAK hastalarında -0,7 (-3,6; 1,7) ve sağlıklı kontrol grubunda -0,15 (-2; 3) olarak bulundu (p = 0,003). Femur KMY değeri TAK hastalarında 0,900 (0,666-1,200) g/cm² ve sağlıklı kontrol grubunda 0,954 (0,709-1,300) g/cm² olarak saptandı (p=0,01). Femur Z skoru TAK hastalarında -0,7 (-2,3; 2) ve sağlıklı kontrol grubunda 0,05 (-1,9; 2,1) olarak belirlendi (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim: Takayasu's arteritis (TAK) is a rare large vessel vasculitis resulting from idiopathic granulomatous inflammation. Takayasu's arteritis (TAK) is a chronic disease characterized by a fluctuating course with exacerbations and remissions due to inflammatory processes, requiring immunosuppressive therapies including long-term glucocorticoid use. The incidence of treatment-related comorbidities is increased. Osteoporosis is one of the most important comorbid conditions. In this study, we aimed to investigate the disease-related characteristics and personal risk factors that may lead to low bone mass in patients with TAK and the relationship between the treatment received for TAK and osteoporosis. Methods: A total of 70 patients aged >18 years, diagnosed with TAK according to the American College of Rheumatology criteria, with glucocorticoid use for more than 3 months and followed up in the clinic, and 64 healthy volunteers with similar age and gender as the control group were included in the study. Demographic data, comorbidities, medications, fracture history and osteoporosis risk factors, femoral neck and lumbar BMD results, lateral thoracolumbar radiographs in patients where available laboratory measurements related to bone metabolism and fracture risks with FRAX scoring were evaluated. Thus, the aim was to assess the factors associated with osteoporosis in patients with TAK and healthy participants as a control group. Results: The median(min-max) age of patients with TAK was 48(21-65) years. The mean disease duration was 10(1-26) years and the mean follow-up period was 11 months. Osteoporosis was found in 10.9% and osteopenia in 45.7% of the patients. The lumbar spine (L1-L4) BMD value was 1.020 (0.752-1.410) g/cm² in TAK patients, while this value was 1.120 (0.906-1.520) g/cm² in the healthy control group (p= 0.01). The lumbar spine T score was -0.7 (-3.6; 1.7) in TAK patients and -0.15 (-2; 3) in the healthy control group (p = 0.003). The femur BMD was 0.900 (0.666-1.200) g/cm² in TAK patients and 0.954 (0.709-1.300) g/cm² in the healthy control group (p = 0.01). The femur Z score was -0.7 (-2.3; 2) in TAK patients and 0.05 (-1.9; 2.1) in the healthy control group (p=0.002).