Detection of adulteration in olive oil by using novel microwave sensors
Yeni bir mikrodalga sensör kullanarak zeytinyağındaki tağşişin belirlenmesi
  1. Tez No: 907370
  2. Yazar: HÜSEYİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezde, zeytinyağındaki tağşişleri tespit etmek için tekrarlanabilir, uygulanabilir ve dielektrik parametrelerdeki değişikliklere duyarlı yeni nesil mikrodalga sensör(ler) önerdik. Önerilen sensörler, saf zeytinyağı ile karıştırılmış pamuk yağı, palmiye yağı, ayçiçeği yağı ve mısır yağını tespit etme yeteneğine sahiptir. Ayrıca zeytinyağının saklandığı kabın türü ve çevre koşulları da zeytinyağının doğallığını önemli ölçüde etkileyebilmekte, bu durum insan sağlığını tehdit edebilecek olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu bağlamda, literatürde yaptığımız kapsamlı taramada, farklı kaplarda saklanan zeytinyağı numunelerinde depolama süresi boyunca rezonans frekansındaki değişimin ve sıcaklık etkilerinin ayırt edilebildiği mikrodalga sensör(ler)i kullanan bir çalışmaya rastlamadık. Sensörlerin elektrik alan ve yüzey akım dağılım analizleri yapılarak boyutsal parametrelerin etkisi incelenmiştir. Ayrıca, iki portlu ağ veya iletim hattı olarak çalışan düzlemsel mikroşerit sensörlerde algılama bölgesinin karakterizasyonu için, tüm saçılma (S-) parametrelerini belirlemek amacıyla bir de-embedding yöntemi önerilmiştir. Önerilen sensörleri, literatürde mevcut diğer sensörlerle karşılaştırıldığında üstün performans göstermiş olup yüksek hassasiyet, kompakt tasarım, düşük üretim ve ölçüm maliyeti, küçük boyut, kolay kullanım, çok düşük numune tüketimi ve düşük maliyet gibi avantajlara sahip olduğundan algılama uygulamaları için önemli bir adaydır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we proposed a new generation microwave sensor(s) that is repeatable, applicable, and sensitive to changes in dielectric parameters to detect adulterations in olive oil. The proposed sensors are capable of detecting up to adulteration of cottonseed oil, palm oil, sunflower oil, and corn oil adulterated with pure olive oil. In addition, the type of container in which olive oil is stored and the environmental conditions may significantly affect the naturalness of olive oil, which can potentially have negative effects that can threaten human health. In this context, in our comprehensive review of the literature, we did not find any study using microwave sensor(s) in which the change in resonance frequency and temperature effects could be distinguished during the storage period in olive oil samples stored in different containers. Electric field and surface current distribution analyses of the sensors were carried out and the effect of dimensional parameters were investigated. Also, a de-embedding method is proposed to determine all scattering (S-) parameters, specifically for the characterization of the sensing region in planar microstrip sensors, which function as a two-port network or transmission line. The proposed sensors demonstrated superior performance compared to other sensors available in the literature and are an attractive candidate for sensing applications as it has advantages such as high sensitivity, compact design, low fabrication and measurement cost, small size, easy operation, very low sample consumption, and low cost.