Beden eğitimi öğretmenlerinde egzersiz bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı, obez bireylere yönelik tutum ve inanç ilişkisinin incelenmesi
Examining the association between exercise addiction and social appearance anxiety, attitudes toward and beliefs about person in physical education teachers
- Tez No: 907369
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin egzersiz bağımlığı, sosyal görünüş kaygısı, obez bireylere yönelik tutum ve inanç düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Mersin ilinde görev yapan ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 69 kadın 103 erkek olmak üzere toplam 172 beden eğitimi öğretmeni gönüllülük esasına dayalı olarak katılmıştır. Kadın ve erkek beden eğitimi öğretmenlerinin yaş ortalaması 37.08±10.35'dir. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Obez Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Obez Bireyler Hakkında İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulguları beden eğitimi öğretmenlerinin egzersiz bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı, obez bireylere yönelik tutum ve inancın cinsiyete göre farklılaşmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin egzersiz bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı puanları arasında, egzersiz bağımlılığı ve obez bireylere yönelik tutum puanları arasında, obez bireylere yönelik tutum ve obez bireylere yönelik inanç puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmada egzersiz bağımlılığı ve obez bireylere yönelik inanç, sosyal görünüş kaygısı ve obez bireylere yönelik tutum, sosyal görünüş kaygısı ve obez bireylere yönelik inanç puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between physical activity dependence, body image concerns, and attitudes and beliefs about obese people. The study was carried out by using the convenience sampling method in the province of Mersin. A total of 172 PE teachers (69 females and 103 males) were selected on a voluntary basis. The average age of the physical education teachers was 37.08 ± 10.35 years. The data collection tool used in the study was“Personal Information Form”,“Exercise Addiction Scale”,“Social Appearance Anxiety Scale”,“Attitude towards Obese Person Scale,”and“Beliefs about Obese Person Scale”. The results showed that exercise addiction, social appearance anxiety, attitudes and beliefs towards obese individuals did not differ according to the gender of the physical education teachers. In addition, it was found that there was a significant positive relationship between physical education teachers' scores on exercise addiction and scores on social appearance anxiety, exercise addiction and attitudes towards obese people, attitudes towards obese people and beliefs about obese people. It was also found that there was no statistically significant relationship between physical education teachers' exercise addiction and their beliefs about obese person, their social appearance anxiety and their attitudes toward obese person, their social appearance anxiety and their beliefs about obese people. Data were analysed using descriptive statistics, independent t-test, Pearson correlation analysis. Statistical Analysis Programme for Social Sciences (SPSS) Version 21.0 was used to analyse the data.