Diş hekimliği öğrencilerinde temporomandibular bozuklukların, anksiyete ve depresyon düzeylerinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular disorders, anxiety and depression levels and quality of life in dentistry students
  1. Tez No: 907382
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Temporomandibular bozukluklar (TMB), çoğunlukla temporomandibular eklemde (TME) ağrı, kısıtlı eklem hareketi, eklem sesleri veya kas ağrısı ile karakterize, çevredeki kas sistemini ve TME'yi kapsayan yaygın görülen rahatsızlıklardır. Bu çalışmanın amacı; Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği lisans öğrencilerinde, TMB yaygınlığını, anksiyete düzeylerini, depresyon düzeylerini ve yaşam kalitesini değerlendirmek ve farklı eğitim yılında olan öğrencilerin TMB varlığını, anksiyete ve depresyon düzeylerini ve yaşam kalitesi açısından farklılıklarını değerlendirmektir. Yöntem: Bu prospektif çalışma, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde eğitim gören 471 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında; TMB tanısı için Fonseca Anamnestik İndeks, anksiyete düzeyi tespiti için Yaygın Anksiyete Bozukluğu – 7 (GAD-7) anketi, depresyon düzeyi tespiti için Hasta Sağlık Anketi – 9 (PHQ-9) ve yaşam kalitesi değerlendirilmesi için Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (OHIP-14) anketi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim yılı ve klinik eğitim durumu bilgileri kaydedilmiştir. Anketler çevrimiçi olarak, Google Forms (Mountain View, CA, USA) kullanılarak oluşturulmuş ve Google forms üzerinden oluştrurulan link diş hekimliği fakültesi öğrenci işleri veri tabanında kayıtlı öğrenci iletişim telefonlarına gönderilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Analizler %95 güven düzeyinde SPSS 20.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan toplam 411 katılımcı (Kadın: 242, Erkek: 169) verisi incelenmiştir. Fonseca Anamnestik İndeks sonuçlarına göre; %45 oranında hafif TMB, %20,9 oranında orta TMB, %9 oranında şiddetli TMB tespit edilmiştir. GAD-7 anket değerlendirmesine göre; hafif düzeyde kaygı oranı %7,5, orta düzeyde kaygı oranı %46,7, şiddetli kaygı oranı %45,7'dir. PHQ-9 anket değerlendirmesine göre; minimal depresyon oranı %33,1, hafif depresyon oranı %30,9, orta depresyon oranı %23,4, orta şiddetli depresyon oranı %11,7, şiddetli depresyonda oranı %1'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Temporomandibular disorders (TMD) are common disorders that are mostly characterized by pain in the temporomandibular joint (TMJ), restricted joint movement, joint noises, or muscle pain, and involve the surrounding musculature and TMJ. This study aims to evaluate the prevalence of TMD, anxiety levels, depression levels, and quality of life in undergraduate students of Kocaeli University Dentistry Faculty and to evaluate the presence of TMD, anxiety, and depression levels and differences in quality of life among students in different academic years. Method: This prospective study was conducted with 471 students studying at Kocaeli University Faculty of Dentistry in the 2023-2024 academic year. In this thesis study; the Fonseca Anamnestic Index was used for TMD diagnosis, the Generalized Anxiety Disorder – 7 (GAD-7) questionnaire for anxiety level determination, the Patient Health Questionnaire – 9 (PHQ-9) for depression level determination and Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) questionnaire for quality of life assessment. Participants' age, gender, education year, and clinical education status information were recorded. Surveys were created online using Google Forms (Mountain View, CA, USA) and the link created via Google Forms was sent to student contact numbers registered in the dentistry faculty-student affairs database. The obtained data were analyzed statistically. Analyses were performed using SPSS 20.0 software at a 95% confidence level. Results: A total of 411 participants (Female: 242, Male: 169) who met the study criteria were examined. According to Fonseca Anamnestic Index results; 45% mild TMD, 20.9% moderate TMD, and 9% severe TMD were detected. According to the GAD-7 survey evaluation; the mild anxiety rate is 7.5%, the moderate anxiety rate is 46.7%, severe anxiety rate is 45.7%. According to the PHQ-9 survey evaluation; the minimal depression rate is 33.1%, the mild depression rate is 30.9%, the moderate depression rate is 23.4%, the moderate severe depression rate is 11.7%, and the severe depression rate is 1%.