Prematüre bebeklerde yoğun bakım ünitesinde uygulanan bebek masajının motor performans ve stres hormonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of infant massage applied in the intensive care unit on motor performance and stress hormones in premature infants
- Tez No: 907381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA BEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebekler girişimsel tıbbi müdahalelerin yanı sıra, parlak ışık, yüksek ses gibi pek çok etkene bağlı olarak stres yaşarlar. Çalışmamızın amacı, prematüre bebeklerde yoğun bakım ünitesinde uygulanan bebek masajının motor performans ve stres hormonları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 28-34. gestasyonel haftalar arasında doğmuş, vücut ağırlığı 1000 gram üzerinde olan, klinik durumları stabil olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavileri devam eden 14 prematüre bebek dahil edilerek randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki bebeklerin rutin bakım süreçlerine devam edildi. Masaj grubuna dahil edilen bebeklere 4 hafta boyunca haftada 4 gün ve günde 2 kez olmak üzere toplam 32 seans bebek masajı uygulandı. Çalışmanın başında ve 4. haftanın sonunda her iki gruptaki bebeklerin, vücut ağırlığı, baş çevresi, boy uzunluğu ölçüldü, motor performansları Bebek Motor Performansı Testi (TIMP) ile, stres seviyesi kandaki kortizol hormonu aracılığıyla değerlendirildi. Değerlendirmeler grupların dağılımını bilmeyen araştırmacı tarafından gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In the neonatal intensive care unit, infants experience stress due to various factors, including bright lights, loud noises, and medical interventions. To investigate the effect of infant massage applied in the intensive care unit on motor performance and stress hormones in premature infants. The study involved fourteen premature infants between 28-34 gestational weeks, weighing over 1000 grams, with stable clinical conditions. They were randomly divided into two groups. The control group received routine care processes, while the massage group received 32 sessions of infant massage over 4 weeks. At the beginning of the study and at the end of the 4th week, the body weight, head circumference, and height of the babies in both groups were measured, their motor performance was evaluated with the Test of Infant Motor Performance (TIMP), and the stress level was evaluated through the cortisol hormone in the blood. The evaluations were conducted by an unbiased researcher.