Acil serviste akut pankreatit tanısı alanhastalarda serum high mobility groupbox-1 ve calcipressin-1 düzeylerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of serum high mobility group box-1 andcalcipressin-1 levels in patients diagnosed with acutepancreatitis in the emergency department
- Tez No: 907387
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akut pankreatit, pankreas enzimlerinin aktif hale geçmesi sonucu pankreas ve çevre dokuların inflamasyonuyla karakterize bir durumdur. Genellikle klinik şiddetli karın ağrısı bulantı kusma ile ortaya çıkar. Tanısı klinik, amilaz-lipaz yüksekliği ve radyolojik bulgular ile konulur. Akut pankreatit, %80 hafif seyirliyken, %20 şiddetli seyreder. Şiddetli pankreatit yüksek mortalite ve morbidite riski taşır. Calsipressin1, düşük seviyelerde oksidatif strese karşı hücrelerde geçici olarak apoptozu engelleyen bir proteindir. Calcipressin1'in kardiyak hipertrofi, aterosklerotik hastalıklar, Down sendromu ve Alzheimer hastalığı gibi hastalıklarda rol oynadığı gösterilmiştir. High mobility group box 1, hücresel stres yanıtını algılar ve koordine eder. Genellikle patojenik inflamatuar durumlarda, kanser, sepsis ve otoimmünite gibi durumlarda artar. Çalışmamızda bu biyobelirteçlerin akut pankreatit tanısında ve şiddetinin belirlenmesindeki değerini araştırmak amaçlandı. Çalışmamız akut pankreatit tanısı alan 64 hasta ile sağlıklı 24 adet kontrol grubu ile gerçekleştirildi. Çalışmamıza katılan 88 kişinin ortalama yaşı 51,8±16,8 yıl, %59,1'i kadın, %40,9'u erkek olarak bulunmuştur. Calcipressin1 düzeylerinin ortalama değeri; hasta grubunda 9,24±7,20 ng/ml, sağlıklı grupta 4,83±3,62 ng/ml olarak bulunmuştur. High mobility group box 1 düzeylerinin ortalama değeri; hasta grubunda 2940,72±739,68 pg/ml, sağlıklı grubunda 2131,65±968,62 pg/ml olarak bulunmuştur. Hasta grupta, sağlıklı bireylere göre bu iki biyobelirteç de yüksek bulunmuştur. High mobility group box 1 ile BISAP, ranson ve imrie skorları arasında bir ilişki saptanamazken, Calcipressin1 ile ranson ve imrie skorları arasında ilişki saptanmıştır. Platelet lenfosit oranı, nötrofil lenfosit oranı, sistemik inflamatuar indeks, kreatinin, kan üre azotu ve C- reaktif protein şiddetli pankreatit olan hastalarda, olmayanlara göre yüksek bulunmuştur. Şiddetli pankreatit tanısında kan üre azotu, AUC değeri 0,909 ile en değerli parametre olarak bulunmuştur. Sonuç olarak calcipressin1 ve high mobility group box 1 düzeylerinin akut pankreatit tanısında yardımcı olduğu izlendi. Ancak akut pankreatit şiddetini belirlemede anlamlı olmadığı görüldü. Daha çok sayıda örneklem ile yapılacak daha geniş çaplı çalışmalar ile akut pankreatit şiddetini öngörmede daha fazla bilgi edinilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a condition characterized by inflammation of the pancreas and surrounding tissues due to the activation of pancreatic enzymes. It typically presents with severe abdominal pain, nausea, and vomiting. Diagnosis is made through clinical evaluation, elevated levels of amylase and lipase, and radiological findings. While 80% of acute pancreatitis cases are mild, 20% are severe. Severe pancreatitis carries a high risk of mortality and morbidity. Calcipressin1 is a protein that temporarily prevents apoptosis in cells at low levels of oxidative stress. It has been shown to play a role in diseases such as cardiac hypertrophy, atherosclerotic diseases, Down syndrome, and Alzheimer's disease. High mobility group box 1 (HMGB1) senses and coordinates the cellular stress response. It typically increases in pathogenic inflammatory conditions, as well as in cancer, sepsis, and autoimmunity. Our study aimed to investigate the value of these biomarkers in the diagnosis and severity assessment of acute pancreatitis. Our study was conducted with 64 patients diagnosed with acute pancreatitis and 24 healthy control subjects. The average age of the 88 participants in our study was 51.8±16.8 years, with 59.1% being female and 40.9% male. The average Calcipressin1 levels were found to be 9.24±7.20 ng/ml in the patient group and 4.83±3.62 ng/ml in the healthy group. The average levels of High Mobility Group Box 1 (HMGB1) were 2940.72±739.68 pg/ml in the patient group and 2131.65±968.62 pg/ml in the healthy group. Both biomarkers were elevated in the patient group compared to healthy individuals. While no relationship was found between HMGB1 and BISAP, Ranson, and Imrie scores, a relationship was detected between Calcipressin1 and Ranson and Imrie scores. Platelet-lymphocyte ratio, neutrophil-lymphocyte ratio, systemic inflammatory index, creatinine, blood urea nitrogen (BUN), and C-reactive protein were higher in patients with severe pancreatitis compared to those without severe pancreatitis. For the diagnosis of severe pancreatitis, blood urea nitrogen was found to be the most valuable parameter, with an AUC value of 0.909. In conclusion, Calcipressin1 and High Mobility Group Box 1 (HMGB1) levels were found to be helpful in diagnosing acute pancreatitis. However, these biomarkers were not significant in determining the severity of acute pancreatitis. We believe that larger-scale studies with more samples could provide more information on predicting the severity of acute pancreatitis.