Yüksek duyarlılıklı troponin kullanılmasının miyokardiyal hasar saptanan ayrıştırılmamış acil servis hastalarının yönetimleri üzerine etkisinin araştırılması: bir önce-sonra çalışması
The impact of high-sensitivity troponin use on the management of undifferentiated emergency department patients with myocardial injury: a before-after study
  1. Tez No: 907388
  2. Yazar: İLKER DAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Yüksek duyarlılıklı kardiyak troponinler (hs-cTn), konvansiyonel troponine (cTn) göre akut miyokard enfarktüsünü daha erken tespit edebilmesi ve dışlayabilmesine rağmen, düşük özgüllükleri nedeniyle tanısal belirsizliği de beraberinde getirir. Bu çalışmanın amacı acil serviste cTn yerine hs-cTn kullanılmasının, hastanın acil servis yönetimine ve miyokard hasarının etyolojisi için ileri kardiyak tetkik oranlarına etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Kocaeli Üniversitesi Hastanesi acil servisinde, cTn için 1 Şubat 2021–31 Temmuz 2021 ve hs-cTn için 1 Şubat 2023–31 Temmuz 2023 tarihleri arasında troponin yüksekliği (cTn için ≥23 ng/L, hs-cTn için >14 ng/L) saptanan hastalar ile retrospektif olarak yürütüldü. Birincil sonlanım olarak belirlenen akut koroner sendrom (AKS) ön tanısı ile yönetim (EKG takibi, aspirin verilmesi, ek troponin testi, kardiyoloji konsültasyonu uygulamalarından herhangi biri) oranları karşılaştırıldı. İkincil sonlanım olarak; acil servis sonlanım oranları, iskemik tetkik planlanma oranları, PCI ve KAH tanısı alma oranları, acil servis kalış süreleri ve 30 günlük mortalite olarak belirlendi. Bulgular: Analize dahil edilen 1293 hastanın 322'si cTn döneminde, 971'si hs-cTn döneminde idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although high-sensitivity cardiac troponins (hs-cTn) can detect and rule out acute myocardial infarction earlier than conventional troponins (cTn), their low specificity also introduces diagnostic uncertainty. This study aims to investigate the impact of using hs-cTn instead of cTn in the emergency department on patient management and the rates of advanced cardiac testing to determine the etiology of myocardial injury. Materials and Methods: This retrospective study was conducted at Kocaeli University Hospital Emergency Department with patients who had elevated troponin levels (≥23 ng/L for cTn and >14 ng/L for hs-cTn) between February 1, 2021, and July 31, 2021, for the cTn period and between February 1, 2023, and July 31, 2023, for the hs-cTn period. The primary outcome was defined as the rate of management with a preliminary diagnosis of acute coronary syndrome (ACS) (any of the following interventions: ECG monitoring, aspirin administration, additional troponin testing, or cardiology consultation). Secondary outcomes included emergency department disposition rates, ischemic test planning rates, PCI and CAD diagnosis rates, emergency department length of stay, and 30-day mortality. Results: Among the 1293 patients included in the analysis, 322 were in the cTn period and 971 were in the hs-cTn period. After propensity score matching, the management components with a preliminary ACS diagnosis—ECG monitoring (cTn: 49.8% vs.