Diz artroskopilerinde turnike deflasyonunun optik sinir kılıf çapı üzerine etkilerinin genel ve spinal anestezide karşılaştırılması
Comparison of the effects of tourniquet deflation on optic nerve sheath diameter in knee arthroscopy under general and spinal anesthesia
  1. Tez No: 907391
  2. Yazar: OKAN ERŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Diz artroskopisinde pnömotik turnike şişirildiğinde, kan akışı durur ve oksijen kaynağı azalır. Böylece, iskemik bölgede anaerobik süreçler başlar. Turnike deflasyonundan sonra oksijen tüketimi ve CO2 üretiminde artış meydana gelir. PaCO2 hızlı bir şekilde artar ve kafa içi kan akışındaki değişikliklerle ilişkilidir. Bu değişiklikler, optik sinir kılıfına hızla iletilir. İnhalasyon anestezikleri genel anestezi sırasında ICP'yi artırabilirken, spinal anestezi ICP'i dura materde bir delik oluşturarak düşürebilir. Çalışmamızda diz artroskopisi uygulanan hastalarda genel ve spinal anestezinin turnike deflasyonu sonrası optik sinir kılıfı çapı (ONSD) üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı planladık. Gereç ve yöntem: Cumhuriyet Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alındıktan sonra 01.02.2024-31.05.2024 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gönüllülerden önce onam alınmış olup, α:0.05, β:0.10, 1- β:0.90 alındığında her bir gruba 40'ar birey alınmasına karar verildi. Test gücü p:0.90644 olarak belirlendi. Amerikan Anestezi Derneği ASA sınıflamasi 1-3, 18-70 yaş arası, genel veya spinal anestezi uygulanabilecek 80 hasta dahil edildi. Hastaların anestezi yöntemi randomize edildi. Çalışmaya rıza göstermeyen, gebe, önceden ya da aktif intrakranial patolojisi olanlar, glokomu olanlar, kontrolsüz kardiyovasküler-respiratuvar veya metabolik hastalığı olanlar ve zor hava yolu kriterlerine sahip olanlar dışlandı. Bulgular: Çalışmamızda genel anestezi alan hastaların ONSD değerleri spinal anestezi uygulanan gruba göre daha yüksek bulundu. Spinal anestezi uygulanan hastalardaki ONSD değerleri 1-2, genel anestezi uygulanan hastalardaki 1-3 değerleri dışındaki tüm değerler anlamlı olarak farklı bulundu. Genel anestezi grubundaki vi ETCO2 değerlerinde 1-2 karşılaştırılması dışındaki değerler anlamlı olarak farklı bulundu. ETCO2-0-ONSD-2 arasında aynı yönlü r:0.40'lık, ETCO2-1 ile ONSD-2 arasında aynı yönlü r:0.35'lik bir ilişki bulundu fakat bu ilişkiler istatistiksel olarak önemli olmasına rağmen bir ilişki ölçütü olarak zayıf olarak bulundu. Takipler sırasında herhangi bir komplikasyon görülmedi. Sonuç: Bu çalışma; non-invazif, hızlı ve güvenilir bir intrakranial basınç belirteci olan ONSD ölçüm değerlerinin, genel anestezi uygulanan grupta spinal anestezi uygulanan gruba oranla daha yüksek olduğunu gösterdi. ONSD izleminde en yüksek değerler, turnike deflasyonundan 5 dakika sonrasında ortaya çıktı. Bu sonuçlara dayanarak, intrakranial basınç artışı nörolojik disfonksiyona yol açabileceği riski taşıyan hastalarda, spinal anestezi tercih edilebileceği; genel anestezi uygulanacaksa turnike deflasyonundan hemen sonraki ilk dakikalarda ONSD'nin yükseldiği ve bunun ICP'nin bir yansıması olduğu varsayılırsa ICP'ı düşürmeye yönelik hiperventilasyon gibi yöntemler göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: When a pneumatic tourniquet is inflated during knee arthroscopy, blood flow stops and oxygen supply is reduced. This leads to anaerobic processes in the ischaemic region. When the tourniquet is deflated, there is an increase in oxygen consumption and CO2 production. PaCO2 rises rapidly and is associated with changes in intracranial blood flow. These changes are rapidly transmitted to the optic nerve sheath. Inhalational anaesthetics can increase ICP during general anaesthesia, whereas spinal anaesthesia can decrease ICP by creating a hole in the dura mater. In our study, we aimed to compare the effects of general and spinal anaesthesia on optic nerve sheath diameter (ONSD) after tourniquet deflation in patients undergoing knee arthroscopy. Materials and Methods: Following approval from the Cumhuriyet University Clinical Research Ethics Committee, consent was obtained from volunteers between 01/02/2024 and 31/05/2024 at Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital. A total of 40 individuals were included in each group, in accordance with the α:0.05, β:0.10, 1- β:0.90 criteria. The test power was determined to be 0.90644. A total of 80 patients with American Society of Anesthesiologists (ASA) classifications of 1-3, aged between 18 and 70 years, who were eligible for general or spinal anaesthesia, were included in the study. The method of anaesthesia was randomly assigned. Patients who did not consent, who were pregnant, who had previous or active intracranial pathology, who had glaucoma, who had uncontrolled cardiovascular-respiratory or metabolic disease, and who had difficult airway criteria were excluded. Results: The results of our study indicate that the ONSD values of patients who received general anaesthesia were significantly higher than those of the group who received spinal anaesthesia. With the exception of the ONSD values 1-2 in the spinal anaesthesia group and 1-3 in the general anaesthesia group, all values were found to be significantly different. The ETCO₂ values in the general anaesthesia group exhibited a significant difference, with the exception of values 1-2. The correlation between ETCO2-0 and ONSD-2 was found to be in the same direction (r = 0.40), as was the correlation between ETCO2-1 and ONSD-2 (r = 0.35). Nevertheless, despite viii the statistical significance of these relationships, they were found to be weak in terms of their association. No complications were observed during the follow-up period. Conclusion: The findings of this study indicate that the ONSD, a non-invasive, rapid, and reliable intracranial pressure marker, exhibited higher values in the general anaesthesia group when compared to the spinal anaesthesia group. The highest values for ONSD were observed five minutes after the deflation of the tourniquet. In light of these findings, it may be advisable to opt for spinal anaesthesia in patients at risk of neurological dysfunction due to increased intracranial pressure. If general anaesthesia is to be employed, it is recommended to closely monitor ICP and ONSD, particularly within the first five minutes after tourniquet deflation.