Obez ve Fazla Kilolu Bireylere Uygulanan Farklı Diyetlerin Serum Lipit Profili ve Bazı Biyokimyasal Parametrelere Etkisi
Effect of Different Diets Applied to Obese and Overweight Individuals on Serum Lipid Profile and Some Biochemical Parameters
  1. Tez No: 907395
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Obezite tüm dünyada ve ülkemizde hızla artış gösteren kronik bir toplum sağlığı problemidir. Vücutta artan inflamasyon, insülin direnci, diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, obez ve fazla kilolu bireylere uygulanan aralıklı oruç (AO) ve kalori kısıtlaması (KK) diyetlerinin serum lipit profili, biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 18-65 yaş arası, fazla kilolu ve obez 30 kadın gruplara ayrıldı: 1.gruba AO, 2. gruba KK diyeti uygulandı. Trigliserit (TG), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), total kolesterol, açlık kan şekeri (AKŞ), hemoglobin A1c(HbA1C), vitamin D, kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), başlangıç ve 8 haftalık diyet programı sonunda değerlendirildi. Ayrıca vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), kalça çevresi, bel/kalça oranı ve vücut yağ yüzdesi gibi antropometrik ölçümler de yapıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a rapidly increasing chronic public health problem worldwide and in our country. Increased inflammation in the body is associated with insulin resistance, diabetes, hypertension, metabolic syndrome, and cardiovascular diseases. The aim of this study is to investigate the effects of intermittent fasting (IF) and calorie restriction (CR) diets applied to obese and overweight individuals on serum lipid profile, biochemical parameters, and anthropometric measurements. In our study, 30 overweight and obese women aged 18-65 were divided into groups: Group 1 followed an IF diet, and Group 2 followed a CR diet. Triglycerides (TG), low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), total cholesterol, fasting blood glucose (FBG), hemoglobin A1c (HbA1C), vitamin D, calcium (Ca), and magnesium (Mg) levels were evaluated at baseline and at the end of the 8-week diet program. Additionally, anthropometric measurements such as body weight, body mass index (BMI), hip circumference, waist-to-hip ratio, and body fat percentage were taken.