Eğme gerilmesi altındaki muhtelif tip kaynaklı bölgelerde uyumsuzluk (MIS-MATCH) araştırması
- Tez No: 90741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Endüstride kullanım sahası oldukça geniş C 22 çelik sacdan kurallara uygun olarak alınan numuneler, farklı çekme dayanımına sahip rutil elektrotlarla kaynak edilip, yorulma sonucu oluşturulan çatlaklar ve müteakip eğme yorulması ile elde edilen malzeme karakteristik eğrilerinden yola çıkılarak kaynaklı bölgenin direngenliği araştırılmıştır. Elektrik ark kaynağı ile yapılan kaynaklı numunelerin kaynak melallerinin, ana metalin ve ITAB (Isı Tesiri Altındaki Bölge) nın mekanik özellikleri incelenerek kırılma mekaniği parametrelerinden biri olan J- integral değerleri farklı kaynaklı birleştirmeler için tanımlanmış olup J [ N/mm] kaynak malzemesi tokluk değeri ve Aa [ mm ] çatlak ilerleme değerlerinin kıyaslanması için grafikleri çıkartılmıştır. Ayrıca aynı numunelerin yüzeylerinde sertlik taraması yapılarak elde edilen sonuçlarda tokluk ve sertlik ilişkileri araştırılmıştır. Bu çalışmalarda, kaynaklı birleştirmelerdeki ve geçiş bölgelerindeki kırılma davranışları ve deformasyonunda etkili olan kaynak metali ve ana metal arasındaki mekanik özellikler farkının (Mukavemet uyumsuzluğu=mis-match) incelenmesi amaç edinilmiştir..Tl»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study.the process of jointing of the low carbon steel ( C 22 ) which is used in various metal structural industry has been done with the arc welding method by using rutil covered electrode as filling metal. After the welded joint process, by examining the mechanical and the fracture toughness and crack growth properties of the weld metal, base metal and arround of HAZ (Heat-Affected- Zone) of welded speciments, the values of J-lntegral and which is one of the fracture mechanics parameters, has been identified. Then examining the hardness tested on weld metal, base metal and HAZ were obtained on four different location a long the longitudinal direction of the speciments. The fundamental aim of this study is to examine the difference of mechanical properties between the weld metal and the base metal (strength mis-matched) which affect the deformation and fracture behaviour of the welded joints. xvi