Dual-faz çelikte mekanik özellik-mikroyapı ilişkisinin incelenmesi
The Examination of the relationship of the mechanical proporties and microstructure in the dual-phase steels
  1. Tez No: 4427
  2. Yazar: BÜNYAMİN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
-11- DUAL - FAZ ÇELİKTE MEKANİK ÖZELLİK - MÎKROYAPI İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bünyamin AKSAKAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZET Bu çalışmada bileşimi % 0.11 C, % 0.76 Mn, % 0.24 Si, % 0.016 P ve % 0.029 S olan çelik saç numuneler kul lanılmıştır. Numuneler ferrit+ ostenit faz bölgesinde 740, 760, 790 ve 820° G sıcaklıkta tavlanmıştır. Her bir sıcaklıkta 15, 30, 60, 90 dakika tavlanarak % 10 NaCl + buz + su karışımında su verilmiştir. Böylece bileşimleri ve miktarları farklı olan martenzit ve ferritten ibaret dual-faz yapı elde edilmiştir. Numuneler çekme, eğme, çentik darbe deneylerine tabi tutulmuş ve sertlikleri ölçülmüştür. Mekanik özelliklerin martenzit hacim oranı ( % martenzit) ile değişimi incelenmiştir. Buna göre çeliğin süneklik ve tokluğunda düşme olduğu halde akma ve çekme mukavemetlerinde artış gözlenmiştir. Kırılan yüzeylerin tarama elektron mikroskobu ( SEM ) ile muayenelerinde, kırılmanın sünek tarzda başlayıp sünek tarzda son bulduğu görülmüştür. t. C. yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon Merkezi'
Özet (Çeviri)
-111- THE EXAMINATION OF THE RELATIONSHIP OF THE MECHANICAL PROPORTIES AND MICROSTRUCTURE IN THE DUAL-PHASE STEEL (M.Sc. Thesis) Bünyamin AKSAKAL GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this study, the steel specimens with the composition of % 0.11 C, % 0.76 Mn, % 0.24 Si, % 0.016 P and % 0.029 S have been used. The specimens which are in the region of ferrite and martensite at the temperatures of 740, 760, 790 and 820 C with corresponding times of 15, 30, 60 and 90 minutes is annealed and quenched into 10 % NaCl + ice + water. Consequently, a dual-phase microstructure which comprises martensite and ferrite with different compositions and quantities is obtained. The specimens were tested in terms of tensile, bending and impacting, and their hardness was measured. The changes in the mechanical proporties of the steel were examined with percent martensite. Al tough there is a decrease in the ductility and toughness of the steel, it is observed that the flow stress and tensile strength of the steel are increased. In a study of the fructure surfaces by Scanning Electron Microscopy (SEM), it was seen that the fracture began in the way of ductile and finished in the same way.