Çift-çift hafif Sm izotoplarının elektromanyetik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of electromagnetic properties of even even light SM isotopes
- Tez No: 90747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY KÜÇÜKBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, deforme bölge girişinde (vibrasyonel limit) bulunan hafif samaryum izotoplarının enerji seviyeleri arası elektromanyetik geçişlerini ve bu geçişlere ait olasılıklarını teorik olarak hesaplayıp, elde edilen sonuçlarla geçiş bölgesinin davranışını belirlemektir. Bu çalışmada önce Etkileşen Bozon Modelinin grup yapısı ile simetri durumu özelliklerinden bahsedildi. U(5), SU(3) ve 0(6) simetrik durumda enerji özdeğerieri ile elektromanyetik geçişler için analitik bağıntılar verildi. Samaryum izotopları 150
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The main purposes of this study are to calculate theoretically electromagnetic transitions between the energy levels of the light Samarium (Sm) isotopes at the vibrational limit and the possibilities belong to these transitions. The behavior of the transition region also will be determine by means of the derived results. Firstly we are deal with the properties of group structure and symmetry state of the Interacting Boson Model (IBM). It is given analytical relations for energy eigenvalues and electromagnetic transitions at U(5), SU(3) and 0(6) symmetric states. At this work we have studied even-even Sm isotopes placed at the onset of the 150