Kriz dönemlerinde yaygın eğitim merkezi yöneticilerinin yönetsel deneyimlerinin incelenmesi
An examination of the managerial experiences of non-formal education center administrators during crisis periods
- Tez No: 907489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kriz dönemlerinde halk eğitim merkezleri ve olgunlaşma enstitülerinin toplumsal sorumluluklarını ve bu krizlerin eğitim merkezlerinin işleyişine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın odak noktası, bu kurumların yöneticilerinin kriz dönemlerindeki tutumları, aldıkları önlemler ve stratejilerin neler olduğunun tespit edilmesidir. Bu bağlamda, deprem, savaş, pandemi, sel ve orman yangınları gibi kriz dönemlerinin, eğitim merkezlerinin işleyişine, eğitim politikalarına ve topluma sundukları hizmetlere olan etkileri ele alınmıştır. Bu araştırma nitel bir çalışmadır ve bütüncül tekli durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya'nın 5 merkez ilçesinde (Kepez, Aksu, Muratpaşa, Konyaaltı ve Döşemealtı) yer alan halk eğitimi merkezleri ile Olgunlaşma Enstitüsü'ndeki yöneticiler (n-13) oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin yöneticilerin birebir alıntıları çerçevesinde sunulması ve yorumlanması amaçlandığı için bu çalışmada hermeneutik fenomenoloji yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunun seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan ölçüt örnekleme ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış, toplanan veriler içerik analizi ve betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yöneticiler kriz dönemlerinde ekonomik, eğitimsel, sosyal ve eğitim-öğretim süreçlerinde çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Yaygın eğitim merkezleri ise bu dönemde sağlık ürünleri, giysi, barınma ve acil ihtiyaçlar gibi ürünleri üretebilmektedir. Ancak, bu merkezler üretim sürecinde üretim durumundaki değişiklikler, malzeme temininde yaşanan zorluklar, gönüllü iş gücü sağlama güçlükleri ve ani fiyat artışları gibi çeşitli engellerle karşı karşıya kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social responsibilities of non-formal education centers and maturation institutes in Turkey during crisis periods, as well as the impacts of these crises on the functioning of these educational institutions. The focus of the study is to identify the attitudes, measures taken, and strategies employed by the administrators of these institutions during crises. In this context, the effects of crises such as earthquakes, wars, pandemics, floods, and wildfires on the operations of educational centers, educational policies, and the services they provide to the community are addressed. This research is qualitative and employs a holistic single case study design. The study group comprises administrators (n=13) from non-formal education centers and the maturation institutes in five central districts of Antalya (Kepez, Aksu, Muratpaşa, Konyaaltı, and Döşemealtı). The study adopts hermeneutic phenomenology for presenting and interpreting the data based on direct quotes from the administrators. Purposeful sampling methods, including criterion sampling and convenience sampling, were used in selecting the study group. Data were collected using semi-structured interview forms and analyzed through content analysis and descriptive analysis. According to the findings, administrators encounter various difficulties in economic, educational, social, and educationalteaching processes during crises. Non-formal education centers are capable of producing health products, clothing, shelter, and emergency supplies during these periods. However, these centers face various obstacles in the production process, including changes in production conditions, difficulties in material procurement, challenges in recruiting voluntary labor, and sudden price increases.