Okul bazlı bütçe uygulamasına ilişkin yöneticilerin görüşlerinin incelenmesi
School-based budget application according to school administrators
- Tez No: 907490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin okulu temel alan bütçe (OBB) uygulamalarına ilişkin görüşlerinin betimlenmesidir. Nitel araştırma modellerinden fenemonoloji olarak tasarlanan bu çalışmada, veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ile Antalya ili Korkuteli ilçesindeki 10 okul müdürü ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubundaki yöneticiler kolay ulaşılabilir örnekleme ile seçilmiştir. Veriler betimsel ve içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Görüşme kayıtları incelenerek kodlar belirlenmiştir. Benzer kodlar uygun tema başlıkları altında gruplandırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre ilkokul ve ortaokul yöneticilerinin karşılaştıkları güçlüklerin dört ana temada toplandığı görülmüştür. Bunlar (i) Okulların Finansal Kaynakları, (ii) Bütçe Planlaması ve Yönetimi, (iii) OBB Uygulamasının Avantajları (iv) OBB Uygulamasının Dezavantajları. Araştırma sonuçları okulların başlıca finansman kaynaklarının merkezi yönetim, hayırseverler/bağışlar, okul aile birlikleri, yerel yönetimler ve alternatif gelir kaynakları olduğunu göstermektedir. Bütçe planlama sürecinde ihtiyaçların, önceliklerin ve paydaş görüşlerinin dikkate alındığı, ancak finansman arayışının okul yöneticilerini eğitim faaliyetlerinden uzaklaştırdığı belirlenmiştir. OBB'nin bütçe özgürlüğü, doğrudan aktarım, şeffaflık/denetim ve adil bütçeleme gibi avantajları olduğu, ancak operasyonel yük, yetersiz ödenek ve bazı eksikliklerden dolayı iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to describe the views of school administrators regarding the implementation of school-based budgeting (SBB). In this study, which was designed as a phenomenology within qualitative research models, semi-structured interviews were conducted with 10 school principals in the Korkuteli district of Antalya province to collect data. The administrators in the study group were selected through convenience sampling. The data were analyzed using descriptive and content analysis methods. Codes were identified by examining the interview records, and similar codes were grouped under appropriate theme titles. According to the results of the study, the challenges faced by elementary and middle school administrators were found to cluster under four main themes: (i) Financial Resources of Schools, (ii) Budget Planning and Management, (iii) Advantages of SBB Implementation, and (iv) Disadvantages of SBB Implementation. The research findings indicate that the primary sources of funding for schools are the central government, philanthropists/donations, parent-teacher associations, local governments, and alternative income sources. It was determined that the needs, priorities, and stakeholder opinions are considered during the budget planning process, but the search for financing distracts school administrators from educational activities. The study also revealed that while SBB offers advantages such as budget autonomy, direct transfer, transparency/audit, and equitable budgeting, there is a need for improvements due to operational burden, insufficient allocations, and certain shortcomings.