Avrupa'daki aşırı sağın yükselişi bağlamında popülist mülteci söyleminin medyadaki inşası
Media presentation of discrimination in the context of the migrant crisis and the rise of the populist far right in Europe
- Tez No: 907509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇATALCALI CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
“Avrupa'daki Aşırı Sağ'ın Yükselişi Bağlamında Popülist Mülteci Söyleminin Medyadaki İnşası”başlıklı çalışmada, Avrupa'daki aşırı sağ partilerin Suriyeli mültecilere ilişkin ayrımcılık pratiklerinin medyadaki inşası ele alınmaktadır. Ayrımcılığa ilişkin kodlar, MAXQDA 2020 programında, Anderson'un(2018) önyargı kuramı ölçeklendirme yönergesine göre analiz edilmektedir. Bu noktada Suriyeli mülteci krizine ilişkin Avrupa'daki aşırı sağ partilerin tutumları ve söz konusu tutumların araştırma bağlamında ele alınan ajanslarda nasıl inşa edildiği araştırılmaktadır. Haber medyası toplumsal gerçekliği yeniden inşa ederken ideolojik söylem ve temsil araçlarından faydalanmaktadır. Dolayısıyla haber içerikleri egemen yapıya göre şekil almaktadır. Genellikle göçmenlik meselesi toplumla gerilimli ilişkileri besleyen toplumsal konum açısından 'ötekilik' kavramıyla tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada Suriyeli mültecilerin uluslararası yayın yapan haber ajanslarındaki temsil biçimlerine odaklanarak egemen söylemleri ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. 2011 yılında başlayan Suriyeli mülteci krizi yakın geçmişte en büyük toplumsal hareket olarak uluslararası toplumu ilgilendiren bir mesele haline dönüşmüştür. Avrupa özelinde bakıldığında ise son yıllarda artan göç ile AB genelinde aşırı sağa eğilimin arttığı gözlenmektedir. Suriyeli mülteciler meselesi toplumsal entegrasyon ve toplumsal dışlama tartışmaları arasında en önemli toplumsal fenomenlerden biri haline gelmiştir. Suriyeli göçmen krizinin başladığı ilk yıllarda görece daha ılımlı politikalar izleyen ülkelerde dahi zaman içerisinde popülist mülteci söyleminin benimsendiği görülmektedir. Aşırı sağ partilerin ise oy potansiyelinin gözle görünür şekilde artış gösterdiği ve toplumu göçmenler konusu kutuplaştırdığı, bu aşamada da medyanın kritik bir görev üstlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Medya aracılığıyla mülteci meselesi daha fazla sorunlaştırılarak ayrımcı söylem yeniden üretilmektedir. Çalışma kapsamında Suriyeli mülteci krizinden yola çıkılarak, 4 haber ajansının internet sitesinde Ocak 2011 ile Ocak 2021 arasında (POLITICO, Euronews, BBC ve Anadolu Ajansı) yayınlanan haberleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In my study titled“The Construction of Populist Refugee Discourse in the Media in the Context of the Rise of the Far-Right in Europe”, the construction of the discriminatory practices of far-right parties in Europe against refugees in the media is discussed. Discriminatory discourses created against refugees based on codes related to discrimination are discussed in the context of language strategies in headlines, spots, subheadings, and news headlines. At this point, the attitudes of far-right parties towards the Syrian refugee crisis and how these attitudes are constructed in the institutions covered in the research are investigated. News media uses ideological discourse and representation tools while reconstructing social reality. For this reason, news content is shaped according to the dominant structure. The issue of migration is generally defined with the concept of 'otherness' in terms of the social position that fosters tense relations with society. The study aims to reveal the dominant discourses by focusing on the representation of Syrian refugees in international news agencies. The Syrian refugee crisis, which started in 2011, has become the largest social movement of the recent past and has become an issue of concern to the international community. When we look at Europe specifically, it is observed that the far-right tendency has increased throughout the EU along with the increasing immigration in recent years. The issue of Syrian refugees has become one of the most important social phenomena among the discussions on social integration and social exclusion. It can be seen that the populist refugee discourse has been adopted over time, even in countries that followed relatively more moderate policies in the first years of the Syrian refugee crisis. It would not be wrong to say that the media played a critical role at this stage, when the voting potential of far-right parties increased visibly and the immigration issue polarized society. The refugee problem is further problematized through the media and discriminatory discourse is reproduced. Within the scope of the study, news published on the websites of 4 news agencies (POLITICO, Euronews, BBC and Anadolu Ajansı) between 2011 and 2020 were examined, based on the Syrian refugee crisis.