Feridun Oral'ın çocuk kitaplarının çocuk edebiyatı yönünden incelenmesi
Analysis of Feridun Oral's children's books from the perspective of children's literature
- Tez No: 907508
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Feridun Oral yazdığı ve çizdiği kitapları ile tanınan, ressamlığı ile de ön plana çıkan önemli bir çocuk edebiyatı yazarıdır. Bu araştırma, çok yönlü sanatçı kişiliği olan Feridun Oral'ın hem yazıp hem de çizdiği kitapların çocuk okura uygunluğunu, çocuk edebiyatının nitelikleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, öykünün hem yazarı hem de çizeri olan Oral'ın kitaplarını, geliştirilen kitap değerlendirme formuyla çocuk edebiyatına ve çocuk okura uygunluk açısından değerlendirmektedir. Araştırmaya konu olan kitaplar, Feridun Oral'ın 1993-2024 yılları arasında hem yazıp hem de çizdiği Türkçe çocuk kitaplarıdır. Yazarın sadece çizdiği, yetişkinler için yazdığı ve başka dilde olan kitapları incelemeye dâhil edilmemiştir. Araştırmada alanyazın taraması yapılarak biçim, içerik, dil ve anlatım ile resimler ana başlıkları ile kapsamlı bir kitap değerlendirme formu geliştirilmiştir. Formda kitapların taşıması gereken nitelikler maddeler halinde sorulmuş ve“evet”ya da“hayır”cevabı verecek şekilde kodlanmıştır. Oluşturulan her bir madde ile ilgili açıklama eklenmiştir. Geliştirilen 92 maddelik form, uzman görüşleri de alınarak incelmeye konu olan 22 kitabın değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Her kitap için maddeye yönelik yapılan tespitle ilgili açıklama tabloya aktarılmıştır. Araştırmada, Feridun Oral'ın hem yazıp hem çizdiği 22 çocuk kitabının, çocuk edebiyatının taşıması gereken nitelikleri, biçim açısından %84,83, içerik açısından %87,55, dil ve anlatım açısından % 71,94, resimler açısından %86,84 oranında taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu da Oral'ın kitaplarının çocuk okura genel olarak uygun olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada oluşturulan kitap değerlendirme formu ile çocuk kitaplarının taşıması gereken nitelikler ortaya konulmuştur. Kitapları basmadan önce incelemek için yayınevlerinin, çocuk okur için kitap seçiminde ya da önerisinde bulunan öğretmen ve ebeveynlerin formdan faydalanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Feridun Oral is a renowned children's literature author recognized for both his writing and illustration contributions. This study aims to evaluate the suitability of his books for child readership and their adherence to the qualities of children's literature. The research focuses on Oral's books written and illustrated in Turkish between 1993 and 2024, excluding those solely illustrated by him, intended for adults, or written in other languages. A comprehensive book evaluation chart was developed through a literature review, covering format, content, language, narrative, and illustrations as primary categories. The chart includes specific criteria that books should meet, coded to allow“yes”or“no”responses. Each criterion is accompanied by explanatory notes. The developed chart, comprising 92 items, was used to assess 22 books under study, with input from experts. The findings indicate that Feridun Oral's 22 children's books, authored and illustrated by him, respectively meet criteria of children's literature to the following extents: 84.83% for format, 87.55% for content, 71.94% for language and narrative, and 86.84% for illustrations. This suggests that Oral's books are generally suitable for child readers. In this study, a book assessment form was created to identify the qualities that children's books should possess. It is recommended that publishing houses use this form to review books before publication, and that teachers and parents who select or recommend books for young readers also benefit from it.