Klorheksidinin, biyoseramik esaslı kök kanal sealerlarının dentin tübüllerine penetrasyon derinliğine olan etkisinin konfokal lazer taramalı mikroskop ile incelenmesi
The effect of clorhexidine on the dentinal tubule penetration of two bioseramic sealers: A confocal laser scanning microscopy study
- Tez No: 907518
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı; kök kanal patı olarak endodontik kullanıma birçok olumlu özelliği ile girmiş olan biyoseramik esaslı kanal patları Endosequence BC Sealer (Brasseler ABD, Savannah, GA) ve BioRoot RCS'in (Septodont, Saint-Maur-des-Fossés, Fransa), yıkama protokolünde klorheksidin kullanılarak ya da kullanılmaksızın dentin tübüllerine penetrasyon derinliğinin konfokal lazer taramalı mikroskop ile incelenmesi ve rezin esaslı AH Plus (Dentsply DeTrey GmbH, Konstanz, Almanya) kanal patı ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 60 adet üst santral diş kullanılmıştır. Dişler, şekillendirme sırasında her alet arasında %5,25'lik sodyum hipoklorit (NaOCl) ile yıkanarak ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) döner alet sistemi şekillendirilmiş ve iki gruba ayrılmıştır. Kanallar %17'lik EDTA ve distile su ardından 1. Grupta 2,5 mL %5,25'lik NaOCl + distile su ile, 2. Grupta ise %2'lik klorheksidin ile son yıkama yapılmıştır. İki grup da kullanılacak kanal patına göre kendi içinde üç gruba ayrılarak kök kanalları Endosequence BC Sealer, BioRoot RCS ve AH Plus patlarına ~%0,1 Rhodamin B katılarak tek kon tekniği ile doldurulmuştur. Dişler su soğutması altında horizontal olarak kesilerek 3,6 ve 9. mm'lerden her dişten apikal, orta ve kuronalden olmak üzere 1 mm kalınlığında üç adet disk elde edilmiş ve bu örnekler konfokal lazer taramalı mikroskop (CLSM) ile incelenmiştir. Endosequence BC Sealer ve BioRoot RCS'in dentin tübüllerine penetrasyon derinliği değerleri iki yıkama grubunda da AH Plus'tan daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study, evaluation of bioceramic based sealers; Endosequence BC Sealer (Brasseler USA, Savannah, GA) and BioRoot RCS (Septodont, Saint-Maur-des-Fossés, France), in terms of penetration depth into dentinal tubules by confocal laser scanning microscope (CLSM) with or without using clorhexidine (CHX) as a final irrigation solution and comparison with resin-based AH Plus (Dentsply DeTrey GmbH, Konstanz, Germany) sealer. 60 extracted maxillary central incisor were treated with 5.25% sodium hypochlorite (NaOCl) irrigation during the instrumentation. Teeth were divided into 2 groups after root canal preparation. After smear removal with 17% EDTA followed by 2,5 mL distilled water final irrigation was performed with 2.5 mL 5.25% NaOCl and distilled water for 1. Group, %2 CHX solution for 2. Group. Both groups were divided into three groups according to the sealer to be used; Endosequence BC Sealer, BioRoot RCS and AH Plus. Sealers labeled with ~0.1% Rhodamine B and single-cone technique used for obturation. The teeth were sectioned horizontally at 3, 6, and 9 mm from the root apex and samples were examined by CLSM. Dentinal tubule penetration depth of Endosequence BC Sealer and BioRoot RCS were signifficantly higher than AH Plus for both irrigation protocol (p 0.05).