Periodontal hastalıklarda kemik defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile tedavisinde greft materyallerinin kullanıldığı ve kullanılmadığı vakaların karşılaştırılması
- Tez No: 32689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EFEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
151 ÖZET Bu çalışmada, kombine kemik içi defektlere sahip interproksimal defektler ve Class II ve Class III furkasyon defektlerinin tedavisinde, (1) ePTFE membran, (2) ePTFE membran-HA+tip I kollagen (HA+K) greft materyali, (3) HA+K greft materyali ve (4) klasik periodontal cerrahi işlem uygulamasını (kontrol) içeren dört tedavi metodunun etkinliği karşılaştırmıştır. Araştırma kapsamına, yaşları 35-60 arasında değişen, 16 kadın 26 erkek 42 erişkin periodontitisli hastada toplam 80 defekt alınmıştır. Tüm hastalarda başlangıç tedavisi tamamlandıktan sonra 40 interproksimal ve 40 furkasyon defekti, her biri 10 defekt içeren 4 ayrı tedavi grubuna ayrılmıştır. Hastalarda, hem interproksimal hem de furkasyon defektlerinde cerrahi işlemler öncesi ve cerrahi işlemlerden 6 ay sonra, plak indeksi, dişeti oluğu kanama indeksi, keratinize dişeti dikey boyutu, oklüzal stent kullanılarak dişeti kenarı konum değişikliği, cep derinliği, rölatif ataşman seviyesi, kemik seviyesi değişim ölçümleri yapılmış ve paralel teknikle standart olarak çekilen grid\\ radyografiler alınmıştır. Periodontal cerrahi işlemlerden sonra hastalara, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ve klorheksidin diglukonat içeren ağız gargarası verilmiştir. Membran uygulanan tüm gruplarda membranlar 6 hafta sonra çıkarılmıştır. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda; hem interproksimal defektlerde hem de furkasyon defektlerinde, tüm gruplarda plak indeksinde artış ve dişeti oluğu kanama indeksinde anlamlı azalmalar saptanmış, ancak gruplar arası karşılaştırmalarda gruplar arasındaki fark anlamlı bulunamamıştır. Tüm gruplarda dişeti çekilmesi ve keratinize dişeti dikey boyutunda azalma meydana gelmiş, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY In this study the efficacy of four surgical treatment methods were evaluated in the treatment of interproximal and Class II and Class III furcation defects. The study groups are like the following: 1- ePTFE membrane 2- ePTFE membrane-HA+type I collagen (HA+C) graft material, 3- HA+C graft material 4- Conventional flap surgery (control) The study groups, consisted of a total of 80 defects (40 interproximal, 40 furcation) in 42 adult periodontitis patients (16 female, 26 male) with (35-60) years of age. Defects were randomly divided into 4 groups (10 defects in each) after the initial therapy in order to be treated with four different treatment models. Clinical measurements were taken preoperative^ and six months postoperatively to determine the plaque, sulcus bleeding, gingival recession, width of keratinized gingiva, probing pocket depth, relative attachment level and bone level. Besides, standardized radiographs with grid films were also taken for the evaluation of bone level changes. Postoperatively prophylactic antibiotics and antiinflamatuar drugs and chlorhexidine digluconate rinses were prescribed. Membranes were then removed at the 6th week postoperatively. Although the Plaque index scores were increased and Sulcus Bleeding index scores decreased at both interproximal and furcation defects, there were no statistically differences between the 4 groups. All groups showed gingival recession and a decrease in the width of keratinized gingival tissue, but again there was no signifant differences between the 4 groups.