Pediatrik anestezi pratiğinde kullanılan sedatif ajanların uyanma ajitasyonuna etkisi
Effects of sedative agents to emergence agitation in practice of pediatric anesthesia
- Tez No: 907527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu tez çalışmamızda genel anestezi alan çocuklarda uygulanan sedatif ajanların uyanma ajitasyonuna etkilerini prospektif gözlemsel çalışma modeli ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel anestezi alan 2-8 yaş arası 134 çocuk hasta dahil edildi. Çocuk hastaların ebeveynlerinden preoperatif dönemde yazılı ve sözlü onam alındı, ebeveynlere gerekli bilgilendirme yapıldı. Preoperatif dönemde sadece oral midazolam alan, preoperatif oral midazolam alan ve intraoperatif farklı dozda intravenöz deksmedetomidin alan 2 grup olmak üzere toplam en sık uygulanan ajanlar 3 gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Bulgular: PAED ve Watcha skorlarına bakıldığında intraoperatif olarak deksmedetomidin uygulanan gruplar sadece preoperatif midazolam alan gruba göre uyanma ajitasyonunu daha az yaşarken, hemodinamik parametreler arasında fark gözlenmedi. Derlenme süreleri arasında ve komplikasyonlar ele alındığında gruplar arasında fark saptanmadı. Sonuç: Uyanma ajitasyonu profilaksisinde intraoperatif intravenöz 0,25 mcg/kg ve 0,50 mcg/kg deksmedetomidin kontrol grubuna göre daha etkilidir ve güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis study, we aimed to compare efficacy of different sedative agents in emergence agitation prophylaxis in pediatrics via prospective observational study model. Material and Methods: This study included 134 pediatric patients, aged 2 to 8 years, who were scheduled to undergo surgery under general anesthesia at Gülhane Training and Research Hospital. All parents of the pediatric patients were informed in both writing and verbally during the preoperative period. We compared the three most commonly used agents by dividing the patients into three groups: one group received only preoperative oral midazolam and the other two groups received preoperative oral midazolam and two different doses of intraoperative dexmedetomidine. Results: When examining PAED and Watcha scores, the groups that received intraoperative dexmedetomidine were less likely to experience emergence agitation compared to the group that received only preoperative midazolam. Hemodynamic parameters were similar across all groups and there were no differences between recovery time or complications. Conclusion: Intraoperative intravenous 0,25 mcg/kg and 0,50 mcg/kg dexmedetomidine have much more efficacy than control group for emergence agitation prophylaxis and could be use with safety.