Ar-Ge iş süreçlerini yönetmede altı sigma yöntemiyle ürün yaşam döngüsü analizi: Otomotiv firması örneği
The R&D product life cycle analysis on managing business processes with six sigma method: A case of the automotive company
- Tez No: 907537
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT SATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küreselleşen dünyada işletmeler, özellikle ürün geliştirme faaliyetleri yürüten kuruluşlar, İş Süreç Yönetiminin (Business Process Management- BPM) iyileştirilmesi ve süreç verimliliğinin artırılması konularında önemli kazanımlar elde etmektedir. Bu bağlamda, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (Product Lifecycle Management- PLM) araçları ile Altı Sigma metodolojisinin entegrasyonu, işletmelerin süreç yönetiminde verimliliği artırarak faaliyet gelirlerinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) odaklı bir otomotiv firmasında Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi'nin iş süreçlerindeki kullanımına ilişkin etkileri araştırmaktır. Araştırma sürecinde, Altı Sigma metodolojisi ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve bu yöntemin iş süreçlerinin yönetimi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada vaka analizi yöntemi kullanılarak, örneklemde yer alan otomotiv firmasında, Altı Sigmanın proje yönetiminde süreç iyileştirmeye olan katkısı incelenmiş; proje başlangıcından itibaren süreç iyileştirme gereksinimleri ele alınmıştır. Proje ilerledikçe elde edilen veriler analiz edilerek teknolojik iş süreçleri, paydaşlar, ürün yaşam döngüsü kaynakları, karşılaşılan engeller ve Bilişim Teknolojilerinin (BT) iş süreçlerindeki rolü ortaya konmuştur. Bu çalışmada, Altı Sigma metodolojisinin otomotiv sektöründe Ar-Ge araç prototipleme sürecinde meydana gelen hataların azaltılmasına olan katkısı incelenmiştir. Altı Sigma, süreç iyileştirme ve verimlilik artırma odaklı bir yönetim sistemi olarak, iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesini ve maliyetlerin düşürülmesini hedeflemektedir. Çalışmada, Altı Sigma'nın uygulandığı süreçlerde hataların önemli ölçüde azaldığı ve maliyet tasarrufu sağlandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Altı Sigma ve PLM sistemleri aracılığıyla teknolojik inovasyon projelerine yönelik yeni bir süreç inovasyon modeli geliştirilmiştir. Bu model, inovasyon yönetimi alanına yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, businesses, particularly organizations involved in product development, achieve significant gains by improving Business Process Management (BPM) and enhancing process efficiency. In this context, the integration of Product Lifecycle Management (PLM) tools with Six Sigma methodology plays a crucial role in increasing efficiency in process management and contributing to operational revenues. The aim of this study is to investigate the impact of Product Lifecycle Management on business processes within a Research and Development (R&D)-focused automotive company. The research involves a detailed examination of the Six Sigma methodology and its effects on business process management. Through a case study method, the contribution of Six Sigma to process improvement in project management within the selected automotive company was analysed, with process improvement needs being addressed from the project's inception. As the project progressed, the data obtained were analysed to identify technological business processes, stakeholders, product lifecycle resources, encountered challenges, and the role of Information Technology (IT) in business processes. This study specifically examines the contribution of the Six Sigma methodology to reducing errors in the R&D vehicle prototyping process within the automotive sector. As a management system focused on process improvement and efficiency, Six Sigma aims to continuously enhance business processes while reducing costs. The study observed that the application of Six Sigma led to a significant reduction in errors and cost savings. Furthermore, a new process innovation model was developed for technological innovation projects, using PLM systems and the Six Sigma approach. This model provides a novel perspective in the field of innovation management.