Sağlam çocuk izlem polikliniğine başvuran kaçırılmış aşı fırsatı olan çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children with missed vaccination opportunities applying to the well child follow-up clinic
- Tez No: 907538
- Danışmanlar: DR. AYŞE ESRA TAPCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bölgemizdeki kaçırılmış aşı fırsatı olan çocukları saptamak, kaçırılmış aşı fırsatlarının nedenlerini ortaya çıkararak kaçırılmış aşı fırsatlarının önüne geçmek, toplumsal bağışıklık oranını artırmak ve toplum sağlığına katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlam Çocuk İzlem ve Aşı Polikliniği'ne 1 Ağustos 2022 – 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında başvuran 0 -18 yaş arası aşı uygulaması zamanında yapılmayan ve verilerine ulaşılan 111 çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen çocuklar eksik aşılı ve kaçırılmış aşı fırsatı olanlar olarak iki grupta incelendi. Bulgular: Çalışmamızda kaçırılmış aşı fırsatı oranı %0,8 olarak tespit edildi. Çalışmaya dahil edilen çocukların yaş ortancası 24 ay, %51,4'ü erkek, %48,6'sı kız ve %55,8'i yabancı uyrukluydu. %70,1'i Mamak ilçesinde ikamet ediyordu. %51,4'ü toplu taşıma aracılığıyla hastaneye ulaşıyordu.
Özet (Çeviri)
Objective:To identify children with missed vaccination opportunities in our region, to prevent missed vaccination opportunities by revealing the causes of missed vaccination opportunities, to increase the social immunity rate and to contribute to public health. Materials and Methods:The study included 111 children aged 0-18 years who were admitted to the Healthy Child Follow-up and Vaccination Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital between 1 August 2022 and 1 August 2023 and whose data were accessed. The children included in the study were analysed in two groups as those with incomplete vaccination and those with missed vaccination opportunities. Results:The rate of missed vaccination opportunity was 0,8% in our study. The median age of the children included in the study was 24 months, 51,4% were boys, 48,6% were girls and 55,8% were foreign nationals. 70,1% of the children resided in Mamak district. 51,4% of the children reached the hospital via public transport.