Bir binanın doğalgaz veya LPG ile ısıtılmasının ekonomik analizi
The Economic analize of heating a building with natural gas or LPG
  1. Tez No: 90756
  2. Yazar: SİBEL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Projenin uygulanmasını düşündüğüm yer İsparta îli Merkezidir. Örnek bina normal bölge ayrık nizam olarak düşünülmüştür. Çalışmanın amacı, seçilen örnek bir binada optimum yalıtım kalınlığında doğal gaz ve LPG' li ısıtmada sistemlerinin incelenmesidir. Enerji tasarrufunun her iki sistemde karşılaştın İması, bu şekilde temiz bir yakıt olan doğal gaz ve LPG* nin kullanım alanlarının araştırılması, sistem seçiminin yapılmasıdır. Dışarıya bağımlı olduğumuz. Ülkemizde kullanılabilecek rezervlerin yeterli seviyede olmaması, doğal gaza yapılan yatınmların çok büyük rakamlar teşkil ermesi dezavantaj olarak görülse de bunun yanında temiz bir yakıt olması, çevreye büyük tahribatlar vermemesi açısından tercih edilir. LPG sistemleri kullanımı günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır Bu çalışmada bu iki sistemdeki seçim kriterleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu projede kombi+ocak kullanılmış olup ısırma sistemlerinde boru çapı seçimi, radyatör boyutlarının hesaplanması, kombi seçimi ve yerleştirilmesi, doğal gaz ve LPG sistemlerinin maliyet açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; Doâal saz. LPG. Isıtma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The area where this project to be applied is the centre of İsparta. The building selected is going to be a separate building in an area whit normal climatic values (sun, wind etc.) - The aim of this project is to study central heating systems which are insulated to an optimum degree and which will use LPG and natural gas as fuel. Also, the amounts of energy to be saved using these systems will be compared. Furthermore, where and how these systems can effectively and efficiently be used will be searched. Then, a choice is to be made between LPG and natural gas systems both of which have no pollutants. Turkey has limited natural gas resources and she is dependent on Roaring natural gas. Furthermore, investing systems is costly. How ever natural gas is still preferred because it is a clean and environment-friendly fuel. LPG systems have started to become widespread recently. Tn this study, the criteria whether to choose natural gas or LPG have been discussed. While applying the project, an oven and a central heater w7ere used. To install a central heating systems, pipe diameters and radiator dimensions were found. A suitable heater was picked and installed. Finally, LPG and natural gas heating systems were compared from economic point of view. Keywords; Natural Gas. LPG, Heatins