Investigation of boron derivatives' effects on breast cancer cells proliferation and tumor-specific T cells in vitro by distinct mechanisms
Bor türevlerinin meme kanseri hücrelerinin çoğalması ve tümöre özgü T hücreleri üzerindeki etkilerinin in vitro olarak farklı mekanizmalarla incelenmesi
  1. Tez No: 798012
  2. Yazar: ESLAM MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN, PROF. DR. ALTAY BURAK DALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Meme kanseri, dünya çapında kadınlar arasında en sık teşhis edilen kanserdir. Yaygın olarak kullanılan konvansiyonel kemoterapi ile elde edilen ilk klinik cevaba rağmen, normal hücrelere yüksek toksisite, ilaç direncinin indüklenmesi ve bu ajanların potansiyel immünosüpresif etkileri nedeniyle klinikte meme kanseri hastalarında iyileştirilmiş bir prognoz eksiktir. Bu nedenle literatürde bazı kanser türleri üzerinde ümit verici etki gösteren bazı bor türevlerinin (sodyum pentaborat pentahidrat (SPP) ve sodyum perborat tetrahidrat (SPT)) meme kanseri hücresi üzerindeki potansiyel anti-kanserojen etkisini araştırmayı amaçladık. hatların yanı sıra tümöre özgü T hücresi aktivitesi üzerindeki immüno-onkolojik yan etkiler. Bu bulgular, hem SPP hem de SPT'nin, monopolar mil-bir-bağlayıcı (MOB1) proteininin aşağı regülasyonu yoluyla MCF-7 ve MDA-MB231 kanser hücre hatlarında proliferasyonu baskıladığını ve apoptozu indüklediğini göstermektedir. Öte yandan, bu moleküller Yes ile ilişkili proteinin (Phospho-YAP (Ser127) fosforilasyon düzeyi üzerindeki etkileriyle CD274 proteininin ekspresyonunu arttırırken, IFN gibi proinflamatuar sitokinlerin konsantrasyonlarını azaltmışlardır. -γ ve sFasL, perforin, granzyme A, Granzyme B ve granülysin gibi sitolitik efektör sitokinler ve aktifleştirilmiş T hücrelerinde CD279 yüzey proteininin ekspresyonunu arttırdı.Sonuç olarak, SPP, SPT ve bunların kombinasyonları büyümeyi inhibe edebilir ( antiproliferatif) etkiler ve meme kanseri için potansiyel bir tedavi olabilir. Bununla birlikte, PD-1/PD-L sinyal yolu üzerindeki uyarıcı etkileri ve sitokinler üzerindeki etkileri, nihai olarak, spesifik olarak aktive edilmiş efektör T hücrelerinin yüklenmesinin gözlenen baskılanmasını açıklayabilir. meme kanseri hücrelerine karşı. Bu çalışma, bor türevlerinin in vivo anti-kanserojen etkisini ve bu bor türevlerinin optimal doz ve meme kanseri hücrelerine karşı aktive edilmiş modifiye T hücreleri ile sinerjistik etkisini araştırmak için gelecekteki bir araştırma hattının yolunu açtı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly identified cancer in women throughout the world. Despite the initial clinical response obtained with the widely used conventional chemotherapy, an improved prognosis for breast cancer individuals has been missing in the clinic because of the high toxicity to normal cells, induction of drug resistance, and the potential immunosuppressive effects of these agents. Therefore, our objective was to examine the potential anti-proliferative ability of some boron derivatives (SPP) and (SPT), which showed a promising effect on some types of cancers in the literature, on breast cancer cell lines as well as immuno-oncological side effects on tumor-specific T cell activity. These findings suggest that both SPP and SPT suppressed proliferation and induced apoptosis in MCF-7 and MDA-MB231 cancer cell lines through downregulation of the monopolar spindle-one-binder (MOB1) protein. Contrarily, these molecules increased the expression of CD274 protein through their effect on the phosphorylation level of Yes-associated protein. In addition, they reduced the concentrations of pro-inflammatory cytokines such as IFN-γ and cytolytic effector cytokines such as sFasL, perforin, granzyme A, Granzyme B, and granulysin and raised the level of CD279 surface protein in activated T cells. In conclusion, SPP, SPT, and their combination could have growth inhibitory (antiproliferative) effects and could be a therapeutic option for breast cancer. However, their stimulatory effects on the PD-1/PD-L1 signaling pathway and their effects on cytokines could ultimately account for the observed repression of the charging of effector T cells that have been particularly activated against breast cancer cells. This study paved the way for a future line of research to investigate the anti-carcinogenic effect of the boron derivatives in vivo and the synergistic effect of these boron derivatives with an optimal dose and modified T cells activated against breast cancer cells.