'REGICOR Kısa Fiziksel Aktivite Anketi' Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the turkish version of 'REGICOR Short Physical Activity Questionnaire'
  1. Tez No: 907636
  2. Yazar: BERNA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde fiziksel aktiviteyi değerlendirmek üzere REGICOR Kısa Fiziksel Aktivite Anketi'nin Türkçe uyarlaması ile kültürel adaptasyonunu sağlamak, geçerlilik ve güvenilirliğini incelemek amacıyla yapıldı. İkincil olarak anketin yüz yüze ile çevrimiçi uygulamasının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya 18-65 yaş arasında 273 sağlıklı birey (126 erkek, 147 kadın) dahil edildi. Anketin çeviri ve kültürel adaptasyonu standart ve kabul edilmiş bir prosedür sürecine uygun olarak yürütüldü. Çalışmada bireylerin demografik bilgileri kaydedildi, ardından anket uygulayıcı eşliğinde yüz yüze ve çevrimiçi formlarda bireylere uygulandı. Anketin eşzamanlı geçerlilik çalışması için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF) kullanıldı. Güvenilirlik çalışması için ise test-tekrar test yöntemi ile anket bir hafta sonrasında katılımcılara yeniden uygulandı. Anket; hafif, orta ve şiddetli fiziksel aktivitede orta düzeyde (ICC=0,618; 0,686; 0,620), toplam fiziksel aktivede ise iyi düzeyde (ICC=0,711) güvenilirlik gösterdi. Anket ve UFAA-KF arasında; hafif ve toplam fiziksel aktivitede orta düzeyde (r=0,527; 0,564, p0,05). Çalışmanın ikincil amacı doğrultusunda çevrimiçi uygulama yapılan katılımcılarda ise; anket orta ve şiddetli fiziksel aktivitede iyi düzeyde (ICC=0,801; 0,752), hafif ve toplam fiziksel aktivitede mükemmel düzeyde güvenilirlik gösterdi (ICC=0,956; 0,931). Geçerlilik çalışmasında ise hafif, şiddetli ve toplam fiziksel aktivitede orta düzeyde pozitif ilişki bulundu (r=0,446; 0,442; 0,505 p0,05). Bu sonuçlar anketin fiziksel aktivite değerlendirmesinde güvenilir bir araç olarak kullanılabileceğini ve anketin uygulanma yönteminin geçerlilik ve güvenilirlik üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak anketin geçerliliğinin zayıf ve orta düzey ile sınırlı kalması nedeniyle, anketin kullanımı esnasında sonuçlar dikkatle yorumlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt the REGICOR Short Physical Activity Questionnaire into Turkish and evaluate its cultural adaptation, validity, and reliability for assessing physical activity in adults. Additionally, the study sought to compare the face-to-face and online administration of the questionnaire. A total of 273 healthy individuals (126 males, 147 females) aged 18-65 participated in the study. The translation and cultural adaptation of the questionnaire followed a standardized and accepted procedure. Demographic information was recorded, and the questionnaire was administered to the participants both in face-to-face and online formats under the supervision of an administrator. For concurrent validity, the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was employed. The reliability study utilized the test-retest method, with the questionnaire being re-administered to participants one week later. The questionnaire demonstrated moderate reliability for light, moderate, and vigorous physical activities (ICC=0.618; 0.686; 0.620), and good reliability for total physical activity (ICC=0.711). A moderate positive correlation was found between the questionnaire and the IPAQ-SF for light and total physical activity (r=0.527; 0.564, p0.05). In accordance with the secondary aim of the study, participants who completed the online version of the questionnaire demonstrated good reliability for moderate and vigorous physical activities (ICC=0.801; 0.752), and excellent reliability for light and total physical activities (ICC=0.956; 0.931). For validity, moderate positive correlations were found for light, vigorous, and total physical activities (r=0.446; 0.442; 0.505, p0.05). These results suggest that the questionnaire can be used as a reliable tool for assessing physical activity, and that the mode of administration influences its validity and reliability. However, due to the limited validity in terms of weak to moderate correlations, caution is advised when interpreting the results.