Fen bilimleri öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) öz-yeterlik inançları ile mesleki kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between science teacher candidates' technological pedagogical content knowledge (TPACK) self-efficacy beliefs and their levels of professional anxiety
- Tez No: 907635
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada fen bilimleri öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi öz-yeterlik inançları ile mesleki kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı'nda öğrenim görmekte olan 202 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma verileri Canbazoğlu-Bilici vd., (2013) tarafından geliştirilen“TPAB Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği”ve Cabı ve Yalçınalp (2013) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS-22 paket programı ile analiz edilmiş ve elde edilen veriler üzerinde t-Testi ile Varyans Analizi uygulanarak ulaşılan bulgulara ait yorumlara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda fen bilimleri öğretmen adaylarının TPAB Öz-Yeterlik İnanç ölçeğine ilişkin ortalamalarının genel olarak orta düzeyde olduğu, Mesleki Kaygı ölçeğine ilişkin ortalamalarının ise“kısmen kaygılanıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. TPAB Öz-Yeterlik düzeyleri ile cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunmazken; sınıf seviyesi ve günlük internet kullanım süresi değişkenleri açısından anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Mesleki kaygı düzeyleri ile cinsiyet, sınıf seviyesi ve günlük internet kullanım süresi değişkenleri açısından incelendiğinde ise anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Fen bilimleri öğretmen adaylarının TPAB öz-yeterlik inanç düzeyleri ile mesleki kaygı düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between pre-service science teachers' technological pedagogical content knowledge self-efficacy beliefs and their professional anxiety levels and to examine this relationship in terms of various variables. The study group of the research consists of 202 pre-service teachers studying in the Science Teaching Undergraduate Program of the Faculty of Education at Akdeniz University in the 2023-2024 Academic Year. The research data were collected using the“TPACK Self-Efficacy Belief Scale”developed by Canbazoğlu-Bilici et al. (2013) and the“Professional Anxiety Scale for Pre-Service Teachers”developed by Cabı and Yalçınalp (2013). The data obtained as a result of the research were analyzed with the SPSS-22 package program and the findings were interpreted by applying t-Test and Variance Analysis on the obtained data. As a result of the research, it was determined that the averages of science teacher candidates regarding the TPACK Self-Efficacy Belief scale were generally at a moderate level, while their averages regarding the Professional Anxiety scale were at the level of“I am partly worried”. While no significant difference was found in terms of TPACK Self-Efficacy levels and gender variable, significant results were obtained in terms of class level and daily internet usage time variables. When the Professional Anxiety levels were examined in terms of gender, class level and daily internet usage time variables, significant results were obtained. It was determined that there was a high level positive significant relationship between the TPACK self-efficacy belief levels of science teacher candidates and their professional anxiety levels.