Doğu Akdeniz'de Erken Roma dönemi savaş gemileri üzerinde yer alan ağır silahlar: Balista örneği
Artillery on Early Roman period warships in the Eastern Mediterranean: The example of the ballista
  1. Tez No: 907637
  2. Yazar: TUĞÇE ORMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞAH ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Deniz Bilimleri, Tarih, Archeology, Marine Science, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Roma, tüm dönemlerinde, siyasi yapısı gereği askeri alana çok büyük önem vermiştir. Krallık ve Cumhuriyet Dönemleri'nde kara savaşlarında uzman olmalarına rağmen denizlerde pek etkin olamayan Roma, kabaca İmparatorluk Dönemi'ne geçişle birlikte Akdeniz'e hükmetmeye başlamıştır. Bu hızlı yükselişin temelinde, Kartacalılardan öğrendikleri gemi üretim tekniğidir. Bu sayede seri bir şekilde gemi üretmeye başlayan Roma deniz gücünü arttırmış ve kara savaşından ziyade denizlerde de adını duyurmaya başlamıştır. Her savaş, ekipman ve strateji gerektirir. Roma da denizlerdeki üstünlüğünü geliştirdiği strateji ve mühendislik becerisiyle ortaya koymuştur. Kara savaşlarında kuvvetli stratejilere sahip Roma ordusu, deniz savaşlarında geri kalmamak adına kendine has stratejiler geliştirmiştir. Gerek gemileri birer savaş alanına çevirerek gerekse etkin manevra kabiliyetine sahip gemiler üreterek denizlerin hâkimi olmuştur. Çalışmanın temelinde yer alan gemiler üzerindeki ağır silahlar incelenmiş ve antik kaynaklarda yapılmış olabilecek hatalara değinilmiştir. Balista özelinde araştırmalar ve çizimler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout its history, Rome placed great importance on military matters due to its political structure. Although Rome was adept at land warfare during the Kingdom and Republic periods, it was not very effective at sea. However, roughly with the transition to the Imperial period, Rome began to dominate the Mediterranean. This rapid rise was primarily due to the shipbuilding techniques they learned from the Carthaginians. By quickly producing ships, Rome increased its naval power and began to make a name for itself at sea as well as on land. Every war requires equipment and strategy. Rome demonstrated its naval superiority through its developed strategies and engineering skills. The Roman army, known for its strong land strategies, developed its own strategies for naval warfare to keep up at sea. By turning their ships into battlefields and producing ships with effective maneuvering capabilities, they became masters of the seas. The core of this study examines the heavy weapons on ships and addresses possible errors in ancient sources. Specifically for the balista, research and drawings have been conducted.