Omurilik yaralanmalarında nöropatik ağrının uyku ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of neuropathic pain in spinal cord injuries on sleep and quality of life
- Tez No: 907657
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU, PROF. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Omurilik yaralanması sonrasında nöropatik ağrı, yaralanmanın hemen ardından ya da daha sonraki süreçlerde ortaya çıkabilir. Omurilik yaralanmalarında hastalar uyku problemleri yaşar ve yaşam kaliteleri olumsuz etkilenir. Bu çalışma da omurilik yaralanmalarında nöropatik ağrının uyku ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Omurilik Hasarı Rehabilitasyon Servisi'nde yatan ve polikliniğine başvuran, parapleji ya da tetrapleji tanılı nöropatik ağrısı olan 119 hastayla yapıldı. Çalışma tanımlayıcı, kesitsel, ilişki arayıcı tipte ve karma yöntem kullanılarak yapıldı. Verilerin toplanmasında,“Sosyodemografik Veri Toplama Formu”,“S-LANSS Ağrı Skalası”,“Nöropatik Ağrının Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisi Anketi (NePIQoL)”ve“Richard Campbell Uyku Kalitesi (RCSQ)”ölçekleri kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Mann Whitney U, Kruskall Wallis, korelasyon ve regresyon analizleri yapıldı. S-LANSS, NePIQoL ve RCSQ ölçeklerinin toplam skorları sırasıyla; 18.59±5.79, 119.21±17.15, 50.13±16.32 bulundu. NePIQoL alt parametreleri toplam skorları incelendiğinde ise en düşük NePIQoL-İlişkiler (11.71±3.57) ve en yüksek NePIQoL-Psikolojik (24.85±5.08) alt parametreleri olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain after spinal cord injury can occur immediately after the injury or later in the course of the injury. Patients with spinal cord injuries experience sleep problems and their quality of life is negatively affected. This study was conducted to examine the effect of neuropathic pain on sleep and quality of life in spinal cord injuries. The study was conducted with 119 patients with neuropathic pain diagnosed as paraplegia or tetraplegia who were admitted to the Spinal Cord Injury Rehabilitation Service of Ankara Veterans Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital, Ankara. The study was descriptive, cross-sectional, correlational and mixed method.“Sociodemographic Data Collection Form”,“S-LANSS Pain Scale”,“Neuropathic Pain Impact on Quality of Life Questionnaire (NePIQoL)”and“Richard Campbell Sleep Quality (RCSQ)”scales were used for data collection. Descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, correlation and regression analyses were performed to evaluate the data. The total scores of S-LANSS Pain Scale, NePIQoL and RCSQ scales respectively were 18.59±5.79, 119.21±17.15, 50.13±16.32. When the total scores of NePIQoL sub-dimensions were analyzed, the lowest NePIQoL-Relationships (11.71±3.57) and the highest NePIQoL-Psychological (24.85±5.08) sub-dimensions were found.