Ebelik mesleğinde kuşaklararası farklılıkların mesleki yeterlilik algısı ve empatiye etkisi
The effect of intergenerational differences on the perception of professional competence and empathy in the midwifery profession
  1. Tez No: 907658
  2. Yazar: EMİNE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kuşaklararası farklılıkların bilinmesi sağlık hizmetlerinin; etkin, verimli ve ekip anlayışı içerisinde profesyonel olarak sürdürülmesinde kritik rol oynamaktadır. Bu araştırma, ebelerin kuşaklararası farklılıkların mesleki yeterlilik ve empati arasındaki ilişkinin incelemesi amacıyla kesitsel tanımlayıcı nitelikte tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Gümüşhane ilinde bulunan tüm sağlık kurumlarında görev yapmakta olan 114 ebe oluşturmaktadır. Çalışmaya 100 ebe katılım sağlamıştır. Çalışmanın amacı, katılımcılara açıklanmıştır. Çalışmada bilgilendirilmiş gönüllü onam formu, demografik veri formu, ebelikte empati ölçeği ve ebelik mesleğinin yetkileri ile ilgili algı ölçeği olmak üzere dört veri toplama aracı kullanılmıştır. Katılımcılara Google Forms üzerinden online olarak ulaşılmıştır. SPSS 27.0 programı kullanılmış, kategorik ölçümler rakam ve yüzde cinsinden ifade edilirken, sayısal ölçümler ortalama ve standart sapma ile belirtip, min-max, ortanca ve 25-75 percantil olarak özetlenmiştir. Ebelik Mesleğinin Yetkileri İle İlgili Algı Ölçeği'nin Cronbach Alpha'sı 0.82 olarak belirtilmiştir [109,125]. Bizim çalışmamızda, Ebelik Mesleğinin Yetkileri ile İlgili Algı Ölçeği Cronbach's Alpha kat sayısı hesaplanarak 0.785 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Understanding generational differences is crucial for delivering health services effectively, efficiently, and professionally within a team context. This cross-sectional descriptive study aimed to investigate the relationship between generational differences among midwives and their professional competence and empathy. The study population included 114 midwives from health institutions in Gümüşhane, with 100 participating. The study utilized four data collection tools: an informed consent form, a demographic data form, the Midwifery Empathy Scale, and the Perception Scale of Midwifery Competencies. Data were collected online via Google Forms. SPSS 27.0 was used for analysis; categorical data were expressed as numbers and percentages, while numerical data were summarized with mean, standard deviation, min-max, median, and 25-75 percentiles. The Cronbach's Alpha for the Perception Scale of Midwifery Competencies was 0.785, and for the Midwifery Empathy Scale, it was 0.706. Midwives who were parents had significantly higher empathy scores compared to non-parents (p = 0.033). Midwives with administrative roles also had significantly higher empathy scores than those without (p = 0.037).