Protez temizleme solüsyonlarının farklı polisaj yöntemleri uygulanan kaide materyallerinin yüzey özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of prosthesis cleaning solutions on the surface properties of base materials applied with different poli̇shi̇ng methods
- Tez No: 907683
- Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BOLAYIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı protez kaide materyallerine uygulanan mekanik ve kimyasal polisajın ve farklı temizleme solüsyonlarının materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve sertliği üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Isı ile polimerize olan geleneksel PMMA, CAD/CAM kazıma yöntemi ile üretilen PMMA, Trinia, PEEK ve 3D yazıcı ile üretilen PMMA kaide materyallerinden 10 mm çapında 2 mm kalınlığında 80'er adet örnek üretildi. Her bir materyale ait örnekler, zımparalar ile yüzey standardı sağlandıktan sonra mekanik ve kimyasal polisaj olarak iki gruba ayrıldı. Mekanik polisaj grubuna polisaj pastası ile mekanik polisaj uygulanırken kimyasal polisaj grubuna ışıkla polimerize olan Optiglaze uygulandı. Her bir gruba ait örnekler rastgele 10'arlı 4 ayrı alt gruba ayrıldı. Bir grup örnekler kontrol grubu olarak ayrıldı ve solüsyonlarda bekletilmeden kontak profilometre cihazı ile yüzey pürüzlüğü ve Vickers mikrosertlik cihazı ile sertlik değerleri ölçülüp kaydedildi. Diğer üç alt grup ise rastgele olacak şekilde distile su, NaOCl ve Corega temizleme tableti ile hazırlanan temizleme solüsyonlarında bekletildi. Solüsyonda bekletilme sonrası örneklerin yüzey pürüzlüğü ve sertliği ölçüldü. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi, parametrik test varsayımları yerine getirilemediğinde ise Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak istatiksel olarak analiz edildi (p=0.05). Bulgular: Temizleme solüsyonlarından bağımsız, mekanik ve kimyasal polisaj uygulanan gruplar karşılaştırıldığında, mekanik polisaj uygulanan örnekler daha düşük pürüzlülük değerleri gösterirken, sertlik açısından kimyasal polisaj uygulanan örnekler daha yüksek sertlik değerleri gösterdi. Solüsyon sonrası tüm örneklerin pürüzlülük değerleri artarken sertlik değerlerinin ise düştüğü görüldü. Mekanik polisaj grubuna ait örneklerin solüsyonlardan daha çok etkilendiği görülürken en çok etkileyen solüsyonun ise NaOCl solüsyonu olduğu görüldü. Materyaller karşılaştırıldığında, 3D ile üretilen PMMA'ya ait örnekler en yüksek pürüzlülük ve en düşük sertlik değerleri gösterdi. En düşük pürüzlülük değerleri PEEK'e ait örneklerde görülürken en yüksek sertlik değerleri ise Trinia'ya ait örneklerde görüldü. Sonuç: Yüzey özellikleri açısından, kimyasal polisaj ajanı Optiglaze'in mekanik polisaja göre genel olarak daha iyi sonuçlar verdiği görüldü. CAD/CAM kazıma yöntemi ile üretilen güncel materyallerin daha üstün yüzey özellikleri sergilediği ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effects of mechanical and chemical polishing and different cleaning solutions applied to different denture base materials on the surface roughness and hardness of the materials. Materials and Methods: Heat polymerized conventional PMMA, CAD/CAM milling PMMA, Trinia, PEEK and 3D manufactured PMMA base materials were used to produce 80 samples with 10 mm diameter and 2 mm thickness. After the surface standard was provided with sandpaper, the samples of each material were divided into two groups as mechanical and chemical polishing. Mechanical polishing was applied with conventional polishing paste to the mechanical polishing group, while chemical polishing agent Optiglaze was applied to the chemical polishing group. The samples of each group were divided into 4 separate subgroups of 10 each. The surface roughness of the samples in one group was measured and recorded with a profilometer device and the hardness values with a Vickers microhardness device without being kept in the solution. The other three subgroups were kept in cleaning solutions prepared with distilled water, NaOCl and Corega cleaning tablet, respectively. After being kept in the solution, the surface roughness and hardness of the samples were measured with the same method. The obtained data were statistically analyzed using one-way analysis of variance and Tukey test, and when parametric test assumptions were not met, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test (p=0.05). Results: When the groups that were applied mechanical and chemical polishing, independent of the cleaning solutions, were compared, mechanical polishing showed lower roughness values, while chemical polishing showed higher hardness values in terms of hardness. It was observed that the roughness values of all samples increased after the solution, while the hardness values decreased. It was observed that the mechanical polishing group was more affected by the solutions, while the NaOCl solution was the most effective. When the materials were compared, the samples belonging to 3D produced PMMA showed the highest roughness and lowest hardness values. The lowest roughness values were seen in the samples belonging to PEEK, while the highest hardness values were seen in the samples belonging to Trinia. Conclusion: In terms of surface properties, it has been observed that the chemical polishing agent Optiglaze and current materials produced by CAD/CAM milling generally give better results than mechanical polishing.