Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye'nin rolü
Türkiye's role in Finland's NATO membership process
  1. Tez No: 907699
  2. Yazar: VİLDAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Finlandiya'nın NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin rolü ve politikalarını analiz etmektedir. NATO'nun Soğuk Savaş sonrası genişleme politikaları ve Finlandiya'nın bu ittifaka katılma süreci, uluslararası güvenlik politikaları açısından önemli bir dönemeçtir. Finlandiya'nın tarafsızlık politikasını terk ederek NATO üyeliğine yönelmesi, özellikle Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırgan tutumlarının ve Avrupa'daki güvenlik endişelerinin artması sonucunda gerçekleşmiştir. Genel olarak bu tez, Türkiye'nin NATO içindeki stratejik konumu ve bölgesel güvenlik endişeleri doğrultusunda Finlandiya'nın üyelik sürecindeki tutumunu incelemektedir. Türkiye'nin NATO'nun genişleme politikalarına genel olarak olumlu yaklaşımı ve ittifakın doğuya genişlemesi sürecindeki aktif rolü, bu çalışmanın odak noktalarından biridir. Ayrıca Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkileri ve güvenlik kaygıları da Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik tutumunu şekillendiren önemli faktörler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Türkiye's role and policies regarding Finland's NATO membership process. NATO's post-Cold War expansion policies and Finland's journey to join this alliance mark a significant juncture in international security and diplomacy. Finland's shift from its policy of neutrality towards NATO membership occurred especially in response to Russia's aggressive stance towards Ukraine and increasing security concerns in Europe. Overall, this thesis examines Finland's stance during its membership process in light of Turkey's strategic position within NATO and regional security concerns. Turkey's generally positive approach to NATO's expansion policies and its active role in the alliance's eastward expansion process are central to this study. Additionally, Turkey's relations with Russia and regional security anxieties are crucial factors shaping Finland's attitude towards NATO membership.