Ağırlık tahmini için bazı farklı makine öğrenmesi algoritmalarının karşılaştırılması
Comparison of different machine learning algorithms for weight prediction
- Tez No: 907736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TAHTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, İstatistik, Agriculture, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Romanov kuzularında ağırlık tahmini için Random Forest (RF), Extreme Gradient Boost (XGBoost), LightGBM, Gradient Boosting Machine (GBM) ve Support Vector Machine (SVM) makine öğrenmesi algoritmalarının tahminleme performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Tokat ili Niksar ilçesinde yetiştirilen, 285 Romanov koyunundan doğan 50 Romanov kuzusunun büyüme dönemine ilişkin Cidago yüksekliği, Sağrı yüksekliği, Vücut uzunluğu, Göğüs derinliği, Göğüs çevresi, Kürekler arası göğüs genişliği ve canlı ağırlıkları kullanılmıştır. Yöntemlerin tahmin performanslarını karşılaştırmak için , Hata Kareler Ortalaması (HKO), Hata Kareler ortalamasının karekökü (HKOK) ve Belirtme Katsayısı (R²) değerleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Romanov kuzularının canlı ağırlık tahmininde Gradient Boosting Machine (GBM) algoritması, en düşük HKO (0.72801), HKOK (0.99534) ve en yüksek R² (0.98022) değerleri ile en iyi performansa ve doğruluğa sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Random Forest (RF), Extreme Gradient Boost (XGBoost), LightGBM ve Support Vector Machine (SVM) algoritmaları da yüksek performans göstermiş ve canlı ağırlık tahmininde etkili sonuçlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the prediction performances of Random Forest (RF), Extreme Gradient Boost (XGBoost), LightGBM, Gradient Boosting Machine (GBM) and Support Vector Machine (SVM) machine learning algorithms for weight estimation in Romanov lambs. For this purpose, Cidago height, Rump height, Body length, Chest depth, Chest depth, Chest girth, Chest girth between the shoulder blades, Chest width between the shoulder blades and live weights of 50 Romanov lambs born from 285 Romanov ewes reared in Niksar district of Tokat province were used. Mean Square Error (MSE), Root Mean Squared Error (RMSE) and coefficient of determination (R²) values were used to compare the prediction performance of the methods. As a result of the study, it was determined that Gradient Boosting Machine (GBM) algorithm had the best performance and accuracy with the lowest MSE (0.72801), RMSE (0.99534) and the highest R² (0.98022) values in the live weight estimation of Romanov lambs. Additionally, Random Forest (RF), Extreme Gradient Boost (XGBoost), LightGBM, and Support Vector Machine (SVM) algorithms also demonstrated high performance and provided effective results in predicting live weight.