Kombine terapiler için elverişli AzaBODIPY nanoparçacıklar
AzaBODIPY nanoparticles suitable for combined therapies
- Tez No: 907743
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanser, dünya çapında ölüm oranlarını artıran ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern tedavi yaklaşımları, kanser hücrelerinin etkili bir şekilde hedeflenmesi ve yok edilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma, reaktif oksijen türlerine (ROT) karşı duyarlılık gösteren kemilüminojenik özelliklere sahip bir malzemenin fotodinamik terapi (FDT), fototermal terapi (FTT) ve sonodinamik terapi (SDT) testlerinin kombine olarak uygulanmasını içermektedir. Öncelikle, bileşik 4, bileşik 6 ve bileşik 7 sentezlenmiş ve spektroskopik karakterizasyonları yapılmıştır. Ardından bileşik 8 ile bileşik 9 klik tepkimesine tabi tutularak AzaBODIPY 1 bileşiğinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Bileşiğin 1 yapısı ve özellikleri ayrıntılı analizlerle incelenerek soğurma, pH duyarlılığı ve kemilüminesans özellikleri belirlenmiştir. AzaBODIPY 1 bileşiğinin ROT üretme ve terapötik uygulamalar için elverişli olup olmadığını belirlemeye yönelik kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Son aşamada, AzaBODIPY 1 bileşiğinin in vitro testleri için nanoformülasyonları üzerinde çalışılmış ve bu amaçla Pluronic F127 polimeri kullanılmıştır. Nanoformülasyonlar, bileşiğin biyolojik sistemlerde daha iyi çözünmesini ve hastalıklı dokularda yığılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, AzaBODIPY 1'in FDT, FTT ve SDT uygulamalarının kanserli hücreler üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, AzaBODIPY 1 nanoformülasyonları ile yapılan in vitro FDT, FTT, SDT ve kombine terapiler kanser hücrelerinin inhibe edildiğini ortaya koymaktadır. Bu durum AzaBODIPY 1 ile çok yönlü tedavi stratejilerininin geliştirilebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious health problem that increases mortality rates worldwide. Modern treatment approaches aim to effectively target and eliminate cancer cells. This study involves the combined application of photodynamic therapy (PDT), photothermal therapy (PTT), and sonodynamic therapy (SDT) tests on a material with chemiluminescent properties that show sensitivity to reactive oxygen species (ROS). First of all, compounds 4, 6, and 7 have been synthesized and characterized. Subsequently, the synthesis of AzaBODIPY 1 was carried out by subjecting 8 and 9 to a click reaction. The structure and properties of AzaBODIPY 1 have been analyzed in detail to reveal the absorption, pH sensitivity, and chemiluminescence properties. Comprehensive studies have been conducted to determine whether the AzaBODIPY 1 compound is suitable for producing ROT and therapeutic applications. In the final stage, nanoformulations of AzaBODIPY 1 and Pluronic F127 were studied for in vitro tests. Nanofomulations have been carried out to ensure better solubility and passive targeting of diseased tissues in biological systems. In vitro studies have shown that AzaBODIPY 1 is effective in PDT, PTT, SDT, and combined therapies towards cancerous cells. This study proves that versatile and effective combined treatment strategies for cancer can be developed with AzaBODIPY 1.