Mechanisms of synergistic antitumor effect of naproxen and sorafenib in hepatocellular carcinoma
Hepatoselüler karsinomda naproxen ve sorafenib sinerjistik etkileşim mekanizmasinin aydinlatilmasi
- Tez No: 792242
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN, DR. DENİZ CANSEN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hepatoselüler karsinoma (HSK) dünya üzerinde ölüme sebebiyet veren başlıca kanser türlerinden biridir. HSK'nın heterojen yapısı güncel tek hedefli yaklaşımlarda sınırlı sağ kalım saglamakta ve birden çok mekanizmanın hedef alındığı kombine terapiler kanser tedavisinde önemli bir strateji olarak görülmektedir. HSK; inflamasyon bağlantılı bir kanser olduğu ve birçok çalışmada non-streoid anti- inflamatuvar ilaçların (NSAİİ) anti-kanser aktivitesi gösterildiği için, NSAİİ ve HSK ilaçlarının kombine edilmesi önemli bir strateji olarak düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amaç; HSK 'da kullanılan güncel ilaçlarla, NSAİİ'ler arasında sinerjistik etki bulmak ve bu etkinin HSK üzerindeki mekanizmasının aydınlatılmasıdır. Bu çalışmada Naproxen ve Sorafenib ilaç kombinasyonunun HSK üzerindeki sinerjistik etkisi gösterilmiş olup, hücresel sinyal yolaklarının yeniden yapılandırma analizi ile, apoptoz yolaklarının her iki ilaçta aktitivesinin arttığı gösterilmiş ve deneysel yöntemlerle; Annexin V/PI boyaması, Hoecst boyaması ve western blot analizleri ile doğrulanmıştır. Ayrıca, apoptoz indüklenmesinin PI3K/AKT sinyal yolağı aktivitesi ve CAPN2 ifadesindeki azalmayla bağlantılı olabileceğine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is life-threatening cancer that accounts for the second leading cause of cancer-related deaths worldwide. Due to the complexity and heterogeneity of HCC, which leads to resistance to current targeted therapies, combination therapy becomes an important strategy. Since 90% of HCC arises from chronic liver inflammation, HCC drugs combined with non-steroid anti- inflammatory drugs (NSAIDs) are considered an important strategy to increase treatment efficacy. In this study, we aimed to find a synergistic interaction between FDA-approved NSAIDs and HCC drugs and investigate the mechanism behind their synergistic interaction. Among all combinations, Naproxen and Sorafenib were found to be synergistically interacting in HCC. Network reconstruction analysis was performed to investigate the mechanism implicated in this drug combination. Apoptosis pathways were enriched in both Sorafenib and Naproxen networks which were further supported by Annexin V/PI staining, Hoechst staining, and analysis of apoptosis-related proteins in HCC cell lines. Our results pointed out that apoptosis induction could be associated with the down-regulation of the CAPN2 gene and decreasing the activity of PI3K/AKT pathway in HCC.