Bodily affections and desires in the Phaedo: Against a bipartitepsychology reading
Phaidon'da bedensel duygular ve arzular: İkili psikoloji görüşüne karşı
- Tez No: 907750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMİEN STOREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Phaidon'un pek çok yorumcusu eserin ruh ve bedenden oluşan iki parçalı bir psikolojiyi temsil ettiği görüşündedir. Bu görüşe göre Phaidon'daki beden, Devlet gibi daha sonraki diyaloglarda ruhun“şevkli”ve“iştahlı”kısımlarıyla aynı düzeyde alt-rasyonellikteki psikolojik kapasiteye sahiptir. Beden, zevki ve acıyı deneyimleme, arzulama, algılama, hatta hissetme yeteneğine sahiptir; hatta inançlara dahi sahip olabilir. Mevcut tez, ilgili pasajların yakın metinsel analizine dayanarak Phaidon'daki bedenin,“duygusal”ve“arzulayıcı”haletlerin gerçek öznesi olarak okunmasına karşı çıkmaktadır. Bunun yerine, ruhun 'bedensel' duygulanımların ve arzuların hakiki öznesi olduğu bir görüşü savunuyorum – bu haletler ruhun bedenleşmiş olması nedeniyle mümkündürler, lakin beden tarafından değil, ruh tarafından deneyimlenirler. Tez duygulanımsal ve arzulayıcı durumlara odaklansa da, algısal ve epistemik durumlar için de özne olarak ruh görüşü lehine bazı kısa düşünceler sunuyorum.
Özet (Çeviri)
Many interpreters of the Phaedo take it to present a bipartite psychology consisting of the soul and the body. On this view, the body in the Phaedo possesses the same level of sub-rational psychological capacity as the spirited and appetitive parts of the soul in later dialogues like the Republic: the body is capable of experiencing pleasure and pain, desiring, perceiving, even holding certain beliefs. The present thesis argues against reading the body as the literal subject of affective and desiderative states in the Phaedo, based on close textual analysis of the relevant passages. Instead, I argue for the view that the soul is the proper subject of 'bodily' affections and desires—states made possible on account of the soul's being embodied, but nevertheless states experienced by the soul, and not by the body. Though the thesis focuses on affective and desiderative states, I offer some brief reflections in favour of a soul-as-subject view in the case of perceptual and epistemic states as well.