Onkoloji palyatif serviste takip edilen hastalarda vitamin B12 yüksekliğinin etyolojisinin araştırılması
Investigation of the etiology of high vitamin B12 levels in patients followed in the oncology palliative care service
  1. Tez No: 907770
  2. Yazar: BUSE DURAK GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Palyatif bakım, ilerleyici hastalıklarla mücadele eden hastaların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir yaklaşımdır, özellikle kanser hastaları için semptomların tedavisi ve psikososyal deste k sağlama açısından önemlidir. Ancak, palyatif serviste yatan hastalarda sıkça karşılaşılan yüksek serum vitamin B12 seviyeleri, çeşitli altta yatan patolojilerle ilişkilendirilebilir ve tedaviye yanıtı belirlemede bir gösterge olabilir. Bu çalışmanın amac ı, bu yüksek seviyelerin etiyolojisini araştırmak ve klinik önemini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni, 24.02.2022 23.02.2023 tarihleri arasında SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Palyatif Servisi'nde yatan toplam 315 hastayı içermektedir. Örneklemini oluşturan ise aynı serviste tedavi gören 188 hastadır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, veri l er hastane kayıt sisteminin retrospektif olarak incelenmesiyle elde edilmiştir. Çalışmada Palyatif serviste yatan hastalarda vitamin B12 yüksekliğinin etiyolojisinin araştırılması ama cıyla B12 seviyeleri ile komorbid durumlar ve prognoz karşılaş tırması yapılmıştır. Çalışmaya Palyatif serviste 24 Şubat 2022 ile 23 Şubat 2023 tarihleri arasında yatarak takip edilmiş olmak, onkolojik tanıya sahip olmak, serum B12 düzeyinin ölçülmüş olması, B12 takviyesi kullanılmadığının tespit edilmesi, 18 yaşından büyük olmak ve kayıtlarına ulaşılabilen hastalar dahil edilmiştir. Palyatif serviste belirtilen tarihler arasında yatarak takip edilmemiş olmak, serum B12 düzeyi ölçülmemiş hastalar, onkolojik tanıya sahip olmamak, B12 takviyesi kullanıldığı tespit edilen hastalar, 18 yaşından küçük olmak ve kayıtlarına ulaşılamayan hastalar dışlanmıştır. Bulgular: Ö rneklemi oluşturan 188 hastanın yaş ortalaması 64.48'dir. Cinsiyet dağılımı %50 kadın ve %50 erkek şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Palliative care is an approach aimed at improving the quality of life of patients dealing with progressive diseases, particular ly important for managing symptoms and providing psychosocial support, especially for cancer patients. However, high serum vitamin B12 levels commonly encountered in patients admitted to palliative care services may be associated with various underlying pa thologies and could serve as an indicator of response to treatment. The aim of this study is to investigate the etiology of these high levels and evaluate their clinical significance. Materials and Method : The population of the study comprises a total of 315 patients who were admitted to the Oncology Palliative Care Unit at SBÜ Izmir Tepecik Training and Research Hospital between February 24, 2022 and February 23, 2023. The sample consists of 188 patients who received treatment in the same unit. The study is descriptive and cross sectional, with data obtained through retrospective examination of the hospital's record system. The study aims to investigate the etiology of elevated vitamin B12 levels in patients admitted to the palliative care unit by comparin g B12 levels with comorbid conditions and prognosis. Inclusion criteria for the study were being admitted to the palliative care unit between February 24, 2022 and February 23, 2023 having an oncological diagnosis, having serum B12 levels measured, not usi ng B12 supplements, being over 18 years of age, and having accessible medical records. Exclusion criteria were not being admitted to the palliative care unit during the specified dates, not having serum B12 levels measured, not having an oncological diagno sis, using B12 supplements, being under 18 years of age, and having inaccessible medical records. Results : The average age of the 188 patients forming the sample is 64.48. The gender distribution is 50% female and 50% male.