Çarpıntı şikayeti olan çocuk hastalarda holter EKG'nin tanıdaki yeri
Role of holter ECG in diagnosis of pediatric patients with complaints of palpitations
  1. Tez No: 907771
  2. Yazar: BURAK PELİT
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENOL COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çarpıntı, acil servisler, birincil sağlık hizmeti sağlayıcıları veya kardiyologlara başvuran hastaların en yaygın şikayetlerinden biridir. İstirahat halinde çekilen elektrokardiyografi, kalp ritminin kısa bir süresini gösterir ve birçok ritm bozukluğunu atlayabilir. Bu nedenle, disritmi tanısında Holter EKG önemli bir yöntemdir. Bu çalışmada çarpıntı şikayeti olan çocuk hastalarda holter EKG'nin tanıdaki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Çalışma kapsamında; Temmuz 2013 - Temmuz 2024 yıllarında çocuk kardiyoloji polikliniğe çarpıntı şikayeti ile başvuran çocuk hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çarpıntı şikayeti ile başvuran hastalarda; yaş, cinsiyet, tanı, hemoglobin değerleri, tiroid fonksiyon testleri(tsh, t4, t3), crp, aritmi tipleri ek hastalıkları parametrelerine bakılmıştır.Hastaların çocuk kardiyoloji poliklinik giriş ve dosyaları geriye dönük olarak incelenerek retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 374 kadın, 287 erkek olmak üzere toplamda 661 hasta dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 12,74±4,12 yıl bulunmuştur. Hastaların laboratuvar özellikleri değerlendirilmiştir. HGB ortalaması 13,06±1,41, CRP ortalaması 0,38±1,27, TSH ortalaması 2,46±1,96, T4 ortalaması 0,97±0,21, T3 ortalaması 4,07±0,77 bulunmuştur. Ritm olarak en sık normal sinüs ritmi (n=335, %53,1), VEV (n=99, %15,7), sinüs taşikardisi (n=76, %12,0) ritmleri görülmüştür. 13 yaş altında ve üzerinde en sık sinüs ritmi, ikinci en sık VEV, üçüncü en sık sinüs taşikardisi tespit edilmiştir. SVT (%75,0), sürekli olmayan ventriküler taşikardi (%72,7), atrial erken vuru (%58,3), sinüs ritmi (%56,1), sinüs taşikardisi (%53,9), VEV (%53,5) ritmlerinin daha çok 13 yaş ve üzerinde, WPW (%44,4), uzun QT (%33,3) daha çok 13 yaş altında görüldüğü saptanmıştır. Sonuç: Çarpıntı, çocukluk çağında sık görülen şikayetlerden biridir. Hastalar, şikayetleri gerilediğinde hastaneye başvurdukları için istirahat halinde çekilen elektrokardiyografi, kalp ritminin sadece kısa bir süresini gösterir ve birçok ritim bozukluğunu atlayabilir. Bu nedenle, çarpıntı şikayetiyle başvuran hastalarda 24 saat kayıt yapan Holter EKG monitorizasyonu, semptomların ne zaman ve hangi koşullarda ortaya çıktığını yakalayarak ritim bozukluklarını daha doğru bir şekilde dökümante etmeye olanak tanıyacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Palpitations are one of the most common complaints among patients presenting to emergency departments, primary healthcare providers, or cardiologists. Standard resting electrocardiography shows a brief period of heart rhythm and may miss many arrhythmias. Therefore, Holter ECG is an important method in the diagnosis of dysrhythmias. This study aims to evaluate the role of Holter ECG in diagnosing children with palpitations. Materials and Methods: The study included pediatric patients who presented to the pediatric cardiology clinic with palpitations between July 2013 and July 2024. Parameters such as age, gender, diagnosis, hemoglobin levels, thyroid function tests (TSH, T4, T3), CRP, types of arrhythmias, and comorbidities were assessed. The patients' clinic entries and files were reviewed retrospectively. Results: A total of 661 patients were included in the study, comprising 374 females and 287 males. The average age was found to be 12.74±4.12 years. The laboratory characteristics of the patients were evaluated, with an average hemoglobin (HGB) level of 13.06±1.41, CRP of 0.38±1.27, TSH of 2.46±1.96, T4 of 0.97±0.21, and T3 of 4.07±0.77. The most frequently observed rhythms were normal sinus rhythm (n=335, 53.1%), ventricular early beats (VEV) (n=99, 15.7%), and sinus tachycardia (n=76, 12.0%). Sinus rhythm was the most common finding in both groups under and over 13 years of age, followed by VEV and then sinus tachycardia. SVT (75.0%), nonsustained ventricular tachycardia (72.7%), atrial premature contractions (58.3%), sinus rhythm (56.1%), sinus tachycardia (53.9%), and VEV (53.5%) were more common in patients aged 13 and older, while WPW (44.4%) and long QT syndrome (33.3%) were more frequently observed in those under 13 years of age. Conclusion: Palpitations are a common complaint in childhood. Since patients typically present to the hospital when their symptoms have subsided, an electrocardiogram (ECG) taken at rest only captures a brief period of the heart's rhythm and may miss many arrhythmias. Therefore, we believe that 24-hour Holter ECG monitoring in patients presenting with palpitations allows for the accurate documentation of arrhythmias by capturing when and under what circumstances the symptoms occur.