Ultrason eğitiminde 3 boyutlu model ve klasik eğitimin pre-post testlerle karşılaştırılması
Comparasion of 3 dimensional model and traditional training in ultrasound education using pre-post tests
- Tez No: 907805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN YAMANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKTUĞ EFGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ultrason eğitiminde kullanılan geleneksel yöntemlerle simülasyon ve üç boyutlu eğitim materyallerini karşılaştırmaktır. Ultrason teknolojisi tıbbi tanı ve tedavide kritik bir rol oynarken, eğitim süreçlerindeki eksiklikler uygulama kalitesini etkileyebilir. Geleneksel yöntemler genellikle sınırlı görsel destek ve pratik imkânlar sunarken, üç boyutlu eğitim materyalleri, dinamik ve etkileşimli bir ortam sağlayarak öğrencilerin hem teorik bilgilerini hem de pratik becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Bu karşılaştırma, eğitim süreçlerinin optimizasyonuyla sağlık profesyonellerinin yetkinliğini ve hasta bakım kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Yöntem: Bu prospektif çalışma, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Acil Servisi'nde 58 intörn hekimle gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesinde 24.11.2022 tarihinde etik kurul onayı alınmış, araştırma 01.02.2024 ile 30.09.2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Kardiyak ultrasonografi bilgisi olmayan, ancak kalp yapıları hakkında temel bilgiye sahip katılımcılar kısa eğitim modelinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla seçilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası testlerle bilgi düzeyleri karşılaştırılmış, bağımlı değişken olarak test sonuçları, bağımsız değişken olarak eğitim süresi, eğitmen ve materyaller kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics V26 programı ile analiz edilerek Pearson ki-kare ve Karışık Düzen ANOVA yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare traditional methods of ultrasound education with simulation-based and three-dimensional learning materials. While ultrasound technology plays a critical role in medical diagnosis and treatment, gaps in educational processes can impact the quality of its application. Traditional methods often provide limited visual support and practical opportunities, whereas three-dimensional models offer a dynamic and interactive environment that enhances both theoretical understanding and practical skills. This comparison seeks to optimize training processes, thereby improving the competence of healthcare professionals and the quality of patient care. Methods: This prospective study was conducted with 58 intern physicians at Izmir Katip Celebi University Emergency Department. Ethical approval was obtained on December 12, 2022, and the research was conducted between February 1, 2024, and September 30, 2024. Participants without prior knowledge of cardiac ultrasonography but with basic knowledge of cardiac structures were selected to evaluate the effectiveness of the brief training model. Knowledge levels were compared with pre- and post-training tests, where test results served as dependent variables, and training duration, instructor, and materials were the independent variables. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics V26, employing Pearson's chi-square and Mixed-Design ANOVA methods.