Projeler için güvenilirlik optimizasyon modeli
Reliability optimization model for projects
  1. Tez No: 907836
  2. Yazar: HÜSNİYE ÖZGE AFACAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ASAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Proje yönetiminde karşılaşılan sorunlar genellikle belirli alanlarda yoğunlaşmaktadır. İlk olarak, projenin başlangıcında yapılan planların gerçekçi olmaması, zaman ve maliyet tahminlerindeki sapmalar ve buna bağlı olarak çıktı kalitesinin düşmesi eğilimindedir. Yanlış belirlenen maliyetler, nakit akışında zorluklara yol açabilir. Ayrıca, statik olarak oluşturulan proje planlarının sürekli güncellenmesi iş gücü kayıplarına neden olabilir. Proje yönetiminde maliyet, zaman ve kalite üçgenindeki risklerin temel nedeni, projenin başlangıcında belirsizliklerin planlama sürecine dahil edilmemesidir. Bu çalışma, gerçek gözlemler ve deneyimlere dayanmaktadır ve odak noktası, yıllar boyunca dikkat çekici bir savunma sanayii firmasında gözlemlenen durumdur. Bu firmada, proje planlarının gerçekçi olmadığı ve sürekli düzeltme gerektirdiği, bu nedenle iş gücü zorluklarına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada, herhangi bir projede zaman, maliyet ve kalite üçgeninin güvenilirliğini sağlamak için deneyime dayalı öznel proje bilgisinin proje planlamasına dahil edilmesini önermektedir. Ayrıca, tüm proje planlarının n-sistem güvenilirlik hesaplama yöntemi kullanılarak oluşturulmasını önermektedir
Özet (Çeviri)
Issues in project management typically arise in several key areas. Firstly, unrealistic plans made at the project's inception causes deviations in time and cost estimates, and consequently a tendency for the quality of outputs to decline. Incorrectly estimated costs can lead to cash flow difficulties. Moreover, static project plans that require constant updates can result in labor losses. The primary cause of risks in the cost, time, and quality triangle of project management is the failure to incorporate uncertainties into the planning process at the project's start. This study is based on real observations and experiences, focusing on a notable defense industry company where it was observed over the years that project plans were unrealistic and required continuous adjustments, leading to workforce challenges. This paper suggests incorporating experiential/subjective project knowledge into project planning to ensure the reliability of the time, cost, and quality triangle in any project. Additionally, it recommends that all project plans be created using the n-system reliability calculation method.