İzmir ilinde kadınların bilgi ve iletişim teknolojileri erişimi ve kullanımı; Kınık ve Karabağlar ilçesi karşılaştırmalı örneği
Women's access to and use of information and communication technologies in İzmir province; a comparative example of Kınık and Karabağlar provinces
- Tez No: 907843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBÜKE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, İzmir ili Karabağlar ve Kınık ilçelerinde kadınların bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) erişimini ve kullanımını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda veriler, kırsal ve kentsel alanda yaşayan ve gayeli olarak belirlenen ilçelerden rastgele seçilen 400 kadın ile yüz yüze anket çalışması yapılarak toplanmıştır. Araştırmada, kadınların yaş, ailedeki birey sayısı, medeni durum, çalışma ve gelir durumu gibi demografik bilgilerinin yanı sıra; BİT kullanımına ilişkin düşünceleri, BİT kullanımını etkileyen faktörler, BİT kullanım amaçları, BİT kullanımının önem düzeyi, internet erişim kullanım durumları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; kırsal ve kentsel alanda kadınların demografik bilgilerinin değişiklik gösterdiği, BİT erişim ve kullanımına ilişkin farklılıkların olduğu, Karabağlar ilçesinde yaşayan kadınların Kınık ilçesindekilere göre genellikle BİT'e erişiminin daha kolay olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kadınların, bu teknolojilere erişim ve kullanım düzeyinin, sosyal, ekonomik ve kültürel faktörlerden etkilendiği saptanmıştır. Karabağlar ilçesinde, özellikle kentsel yapı ve eğitim olanaklarının daha iyi olması teknoloji erişimini ve kullanımını kolaylaştırırken, Kınık ilçesinde, kırsal yapı ve eğitim eksikleri, kadınların bu alandaki fırsatlarını sınırlandırmaktadır. Sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim iş birliğiyle kadınların teknolojiye erişimindeki olası engeller kaldırılmalı, toplumdaki geleneksel normların dönüşümüne yönelik kampanyalar düzenlenmelidir. Bu öneriler ile kadınların dijitalleşme sürecine daha etkin rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine women's access to and use of information and communication technologies (ICT) in Karabağlar and Kınık districts of Izmir province. In this context, data were collected through face-to-face surveys with 400 women living in rural and urban areas and randomly selected from purposively selected districts. In the study, women's demographic information such as age, number of family members, marital status, employment and income status, as well as their opinions on ICT use, factors affecting ICT use, purposes of ICT use, importance level of ICT use, and internet access usage status were examined. The findings, determined that the demographic information of women in rural and urban areas varied and that there were differences in ICT access and use. Also, it has been determined that women living in Karabağlar district generally have easier access to ICT than those residing in Kınık district. It was also found that women's level of access to and use of these technologies is influenced by social, economic and cultural factors. In Karabağlar district, especially the urban structure and better educational opportunities facilitate access to and use of technology, while in Kınık district, rural structure and lack of education limit women's opportunities in this area. In cooperation with civil society organizations and local governments, possible barriers to women's access to technology should be removed. Additionally, campaigns should be organized to transform traditional norms in society. These recommendations will enable women to play a more active role in the digitalization process.