Tiopurin S-metil transferaz mutasyonlarının multiplex PCR ile belirlenmesi
Detection of thiopurine S-methyltranseferase mutations by multiplex PCR
  1. Tez No: 907844
  2. Yazar: ÖZOĞUL MERT HAFTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tiyopürin metiltransferaz (TPMT), lösemi ve inflamatuar bağırsak hastalıklarının (IBD) tedavisinde kullanılan tiyopürin grubu ilaçların (azatioprin ve 6-merkaptopürinin) metabolizmasında rol oynayan önemli bir enzimdir. TPMT aktivitesi genetik polimorfizmler ile ilişkili olup tiyopürinlerin bireysel reaksiyonunu ve dozunu belirler. Üç ana TPMT aleli: TPMT*2 (c.238G>C), TPMT*3A (c.460G>A, c.719A>G) ve TPMT*3C (c.719A>G), dünyadaki farklı populasyonlarda TPMT eksikliğinin %80-95'ini oluşturur. Bu çalışmanın amacı, sık görülen TPMT alellerini belirlemek için hızlı ve hassas bir yöntemi uygulamaktı. Burada c.238G>C, c.460G>A ve c.719A>G mutasyonlarının genotip analizi için multipleks yüksek çözünürlüklü erime analizi (HRMA) moleküler testini kullandık. Doksan normal kişiden alınan DNA örneklerini TPMT geninin 238, 460 ve 719 pozisyonlarındaki bilinen mutasyonlarını analiz ettik. Multipleks HRMA ile elde ettiğimiz sonuçlar, DNA dizilemesinden elde edilen verilerle karşılaştırıldığında %100 doğruluk gösterdi. Multipleks HRMA'nın, TPMT*2, TPMT*3A ve TPMT*3C alelleri belirlenmesinde konvansiyonel tekniklere kıyasla hızlı, duyarlı ve etkili bir tanı yöntemi olarak kullanılabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Thiopurine methyltransferase (TPMT) is an enzyme involved in the metabolism of thiopurine drugs (azathioprine and 6-mercaptopurine) used in the treatment of leukemia or inflammatory bowel diseases (IBD). The activity in these enzyme correlates with the genetic polymorphism of the TPMT genes, which determines an individual reaction and dosing of thiopurines. Three main TPMT alleles: TPMT*2 (c.238G>C), TPMT*3A (c.460G>A, c.719A>G) and TPMT*3C (c.719A>G) account for 80-95 % of inherited TPMT deficiency in different populations in the world. The aim of this study was to use a quick and highly sensitive method for determining major TPMT alleles. Here we present the molecular test for genotyping c.238G>C, c.460G>A, c.719A>G changes based on multiplex high resolution melting analysis (HRMA). We analyzed 90 DNA samples from normal population a known genotype in the positions 238, 460 and 719 of the TPMT gene. Our results obtained with multiplex HRMA indicated 100 % accuracy in comparison with DNA sequencing. We conclude that multiplex HRMA can be used as a quick, sensitive and efficient diagnostic method compared to conventional techniques for the determination of TPMT*2, TPMT*3A and TPMT*3C alleles.