Türkgeldi koyun populasyonunda erken yaşta kuzulatmanın çeşitli verim özelliklerine etkisi
Effect of early mating of Türkgeldi ewes on some yields
  1. Tez No: 90785
  2. Yazar: TAMER SEZENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türkgeldi tipi dişi kuzuların erken damızlıkta kullanılma olanakları incelenmiştir. Araştırma Tekirdağ Ziraat Fakültesi deneme ağılında yürütülmüş ve araştırma materyalini Türkgeldi tipi 29 baş dişi kuzu oluşturmuştur. Araştırma materyali dişi kuzuların gebe kalma oranlan, yavrularının doğum ağırlıkları, yavrularının sütten kesim ağırlıkları, iki kuzulama dönemi süresince incelenmiştir. Dişi kuzular ilk kez 1 1 aylık yaşta koça verilmişler ve bu tarihte vücut ağırlıkları ortalama 37.49±0.766 kg, ikinci koç katımı 20 aylık yaşta yapılmış ve bu tarihte ise ortalama vücut ağırlıkları 45.32±0.987 kg olarak hesaplanmıştır. Gebe kalma oranlan 11 aylık yaşta %100, 20 aylık yaşta ise %83 olarak gerçekleşmiştir. İlk doğumda çoğuz doğum olmamış ve ikinci doğumda ikizlik oram %33 olarak gerçekleşmiştir. Kuzularda, sütten kesime kadar ki dönemde yaşama gücü sırasıyla %96.5 ve %96.8 olarak tespit edilmiştir. Her iki grup için doğum ağırlıklan ve sütten kesim ağırlıklan arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Doğum oram 1 1 aylık yaşta koça verilenlerde %100, 20 aylık yaşta koça verilenlerde ise %83 olarak bulunmuştur.Elde edilen tüm bu verilerin değerlendirilmesiyle Türkgeldi tipi koyun populasyonumın rahatlıkla erken yaşta damızlıkta kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out to investigate the possibilities of early mating of Turkgeldi females lambs.în this study which was carried out at Farm of Agricultural Faculty of Tekirdağ 29 Turkgjidi female lambs were used. Pregnancy rates, birth weight and of the female lambs and weaning weight of the lambs were carried out during two periods The female lambs were firsth mated at 1 1 month of age and at an avarage body weight of 37.49+0.766 kg. Pregnancy rates for ewes mated at 1 1 month of age was found %100 and for ewes mated at 20 month of age was %83. The females were mated second at 20 month of age and body weight at second mating was 45.32+0.987 kg There wasn't any multiple birth at the firsth lambing at the second lambing, twinning rate was %33. Liveability rates of lambs till weaning were %96.5 and %96.8 respectively. There were no significant differences between two groups in lamb birth weight and lamb weaning weight. Birth rate for ewes mated at 11 month of age was found %100 and for ewes mated at 20 month of age was %83.The resuls of this study show that, Tiirkgeldi sheep genotype can be used at early ages for early mating.