Kazakistan'da tarım ürünlerinin pazarlama sistemi ve Türkiye-Kazakistan ticari ilişkileri
Thesis of master of science marketing system of agricultural products in Kazakistan and Türkiye-Kazakistan trade relationship
- Tez No: 90784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAZAKİSTAN'DA TARIM ÜRÜNLERİNİN PAZARLAMA SİSTEMİ VE TÜRKİYE KAZAKİSTAN TİCARİ İLİŞKİLERİ Hülya AKKOYUN Trakya Üniversitesi Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr Okan GAYTANCIOĞLU 1999, Sayfa 62 Jüri: Prf. Dr İ. Hakkı İNAN Jüri: Yrd. Doç. Dr Okan GAYTANCIOĞLU Jüri: Yrd. Doç. Dr Sibel TURAN Bu araştırmada Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla serbest piyasa ekonomisine geçiş yapan Kazakistan'da yaşanan ve yaşanmakta olan sorunlar çerçevesinde Kazakistan'ın tarımı ve tarım ürünlerinin pazarlaması incelenmiştir Yeni oluşan ekonomik sistem, Kazakistan'da var olan ekonomik ve sosyal düzeni tamamen değiştirmiştir. Bu değişim tarıma bir çok yeni problemleri de getirmiştir. Tarımda yaşanan problemlerin içerisinde tarım ürünlerinin pazarlamasında önemli sorunlar yaşanmaktadır. Bu bağlamda araştırmada ülkenin pazar yapısı, pazarlama hizmetleri ve pazarlama hizmetleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kazakistan'ın serbest piyasaya girmesiyle Türkiye yeni bir Pazar imkanı sağlamıştır. Araştırmada Kazakistan'la yapılacak ticari potansiyel belirtilerek pazarlama olanakları incelenmiş ve pazarda etkin bir şekilde yararlanmak için izlenecek yollar belirtilmiştir. Kazakistan'ın ihtiyacı olan tarım ürünleri Türkiye'nin dış satım tecrübesine sahip olduğu tarıma dayalı sanayi ürünleridir. Ülkemizin bu potansiyeli değerlendirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of Master of Science Marketing System of Agricultural Products in Kazakhstan and Turkiye-Kazakhstan trade relationships. HÜLYA AKKOYUN The University of Thrace, the Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dep. of Agricultural Economics Advisor: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIO?LU 1999,Page:62 Jury: Jury.Prof. Dr. Ismail Hakkı İNAN Jury: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIO?LU Jury: Yrd. Doç. Dr. Sibel TURAN In this reserch, agriculture and agricultural products of Kazakhstan is completely described in connection with the difficulties and adaptation problems of Kazakhstan accordingly the liberal economic system which was came after the seperation of the Soviet Union. It has been said that as a result of the new ecenomic system, a new trade market is acquired by Türkiye. In brief the main purpose of this research is to determine the trade potantial between KA and TC, research ways of marketing to find effective methods will be succesful in this new market.