Artırılmış gerçeklik teknolojisinin mimarlıkta dijital canlandırma amacıyla kullanılması: Trabzon Kızlar Manastırı örneği
The use of augmented reality technology for digital animation in architecture: The case of Trabzon Girls' Monastery
- Tez No: 907854
- Danışmanlar: PROF. DR. SERBÜLENT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez kapsamında, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak tarihi yapılar üzerinde kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik bir mobil uygulama geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda artırılmış gerçekliğin tarihi yapılar üzerinde pratik bir araç olarak kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğine dair kullanıcı görüşlerinin alınması planlanmıştır. Kent belleği, bir şehrin tarihini, kültürünü ve kimliğini yansıtan önemli bir unsurdur; ancak zamanla kaybolma riski taşır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, kent belleğini canlandırmak, korumak ve unutulmaktan kurtarmak için potansiyel bir araç olabilir. Tarihi binaların sanal olarak canlandırılması, tarihi etkinliklerin yeniden yaşatılması ve kentlerin kültürel mirasının sanal ortamda tanıtılması gibi uygulamalar, kent belleğinin unutulmasını önlemeye yardımcı olabilir. Artırılmış gerçeklik gelecek nesillere kentin geçmişini ve kimliğini aktarmak için güçlü bir yol olabilir ve kentlerin kültürel miraslarının korunmasına katkıda bulunabilir. Çalışma kapsamında, Trabzon'da bulunan Kızlar Manastırı'nın IV. yapı dönemindeki durumu dijital olarak canlandırılmış ve bu canlandırma kullanıcılarla paylaşılarak kullanıcı deneyimi üzerinden çalışma ile ilgili fikir alışverişi yapılmıştır. Buna göre artırılmış gerçekliğin tarihi yapılar üzerinde kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik olarak kullanılabilecek önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to develop a mobile application to enhance the user experience on historical buildings using augmented reality technology. In this context, it is planned to obtain user opinions on how augmented reality affects the user experience as a practical tool on historical buildings. Urban memory is an important element that reflects the history, culture and identity of a city; however, it carries the risk of being lost over time. Augmented reality technology can be a potential tool to revitalize, preserve and save urban memory from oblivion. Applications such as virtual recreation of historical buildings, reliving historical events and promoting the cultural heritage of cities in a virtual environment can help prevent urban memory from being forgotten. Augmented reality can be a powerful way to convey the city's past and identity to future generations and contribute to the preservation of cities' cultural heritage. Within the scope of the study, the condition of the Girls Monastery in Trabzon during the IVth building period was digitally animated and this animation was shared with the users and ideas about the study were exchanged through the user experience. Accordingly, it was seen that augmented reality has a significant potential to be used to increase user experience on historical buildings.