Klasik Türk şiirinde giyim-kuşam
Clothing in classical Turkish poetry
- Tez No: 907855
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Edebi metinler ait oldukları toplumun birer yansımasıdırlar. Klasik Türk Şiiri de bu anlamda Osmanlı İmparatorluğunun bütün özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu metinler biz araştırmacılar için edebi olmalarının yanı sıra birer tarih belgesi niteliği taşımaktadırlar. Çoğu zaman unutulmasının üzerinden bile asırlar geçen bir adet, bu metinlerde karşımıza çıkabilmektedir. Çalışmamızın amacı Klasik Türk Edebiyatı metinlerinden seçtiğimiz dîvan ve mesnevilerde Osmanlı İmparatorluğunun giyim-kuşam kültürüne ait unsurları tespit ederek bunları yorumlamaktır. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar sonucunda, ele aldığımız metinlerde Osmanlı İmparatorluğunun kozmopolit yapısının, sosyal hayatı düzenleyen kurallarının, ihtişamının, güzellik anlayışının, adetlerinin, inançlarının, giyim-kuşamının şiirlere ince ince işlendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Literary texts are reflections of the society to which they belong. In this respect, Classical Turkish poetry contains all properties of Ottoman Turkish poetry as well. In addition to their literary values, these documents are useful sources for our researchers in terms of historical values. Usually a custom which was forgotten for a long time may appear in these texts.The aim of this study is to comment on pre-determined elements in dîvan and mesnevis which is selected from Classic Turkish Literary texts, such as Ottoman Empire?s clothes and finery?s culture. Finally, in this study it has been seen that Ottoman Empire?s cosmopolitan structure, rules that coordinate the social life, magnificence, beauty concept, customs, beliefs, clothes and finery have been detailed in these poems.