Şeyhoğlu Baba Yusuf Sivrihisarî'nin hayatı ve tasavvuf anlayışı
Seyhoglu Baba Yusuf Sivrihisari's life and understanding of sufism
  1. Tez No: 907858
  2. Yazar: HARUN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminin başlarında yaşamış olan Şeyhoğlu Baba Yusuf Sivrihisarî (ö. 918/1513), Şemsiyye-i Bayramiyye'nin kurucusu Akşemseddin Muhammed b. Hamza'nın (ö. 863/1459) halifesi olarak tarikat silsilesinin üçüncü halkasında yer alır. Fatih Sultan Mehmet (1451-1481) ve II. Bayezid (1481-1512) devirlerini idrak eden Baba Yusuf Sivrihisarî, İstanbul'un fethine iştirak etmiştir. Fetih sonrasında İstanbul'da kalarak Eyüp Sultan Külliyesinde türbedarlık ve şeyhlik yapmıştır. Bayramiyye Tarikatı'nın İstanbul'daki ilk temsilcilerinden olan Baba Yusuf Sivrihisarî üzerine yapılan bu çalışma bir giriş ve iki bölümden müteşekkildir. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, kapsamı ve yöntemi belirlenerek kaynakların değerlendirmesi yapılmıştır. Birinci bölümde Baba Yusuf Sivrihisarî'nin düşünce dünyasının şekillendiği ailesi, çevresi, eğitimi, seyahatleri ve eserleri tespit edilmiş. İkinci bölümde ise eserlerinden hareketle Baba Yusuf Sivrihisarî'nin tasavvufî düşüncesi sûfî literatürün temel klasikleri ve Bayramiyye metinleriyle karşılaştırılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seyhoglu Baba Yusuf Sivrihisari d. 918/1513), who lived at the beginning of the rise of the Ottoman Empire is in the third ring of the tariqa chain as the caliph of Aksemseddin Muhammed b. Hamza (d. 863/1459), the founder of Shamsiyya Bayramiyya. Baba Yusuf Sivrihisari, who realized the periods of Fatih Sultan Mehmet (1451-1481) and Bayezid II (1481-1512), participated in the conquest of Istanbul. After the conquest, he stayed in Istanbul and served as a tomb keeper and sheikh in the Eyup Sultan Kulliya (Complex). This study on Baba Yusuf Sivrihisari, one of the first representatives of the Bayramiyya Sect in Istanbul, consists of an introduction and two parts. In the introduction, the importance, scope and method of the study were determined and the sources were evaluated. In the first part, Baba Yusuf Sivrihisari's family, environment, education, travels and works were determined. In the second part, based on his works, Baba Yusuf Sivrihisarî's Sufi thought was tried to be determined by comparing it with the basic classics of Sufi literature and Bayramiyye texts.