Uluslararası öğrencilerin akademik yazma becerilerinin etken/edilgen cümle kuruluşları açısından incelenmesi
Examination of international students academic writing talents/skills in terms of making active and passive sentence
- Tez No: 907859
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir milletin dünya algısı, düşünce tarzı, tarihi kökleri, milli ve manevi değerleri o toplumun diliyle yaşam bulmaktadır. Bu sebeple Türkçe, milletimizin kültür ve medeniyetinin derinliklerine nüfuz ederek milli-manevi değerlerimizin en önemli taşıyıcısı ve yaşatıcısıdır. Dil ve kültür konularında her geçen gün tek tipleşen günümüz dünyasında Türk kültür ve medeniyetini yabancılara öğretmek, Türkçeyi dünyanın farklı coğrafyalarında konuşur kılmak yalnızca öğretmenlik görevi değil aynı zamanda milli bir vazife niteliği taşımaktadır. 21. yüzyılın teknolojik gelişmelerine paralel olarak ülkemizde eğitim alanında önemli gelişmeler yaşanmış ve bu durum ülkemizi uluslararası öğrenciler için bir çekim merkezi haline dönüştürmüştür. Yabancı öğrenciler nitelikli bir eğitim alabilmek adına dünyanın dört bir tarafından ülkemize gelmekte ve öncelikli olarak Türkçe öğrenmektedir. Bu süreçte başta üniversiteler olmak üzere pek çok vakıf, kurum ve kuruluş yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenme süreçlerine destek olmakta, sosyokültürel uyumlarını gerçekleştirmeleri adına çalışmalar yürütmektedir. Yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenme süreçlerinde çeşitli zorluklar yaşadıkları saptanmıştır. Bu bağlamda hazırladığımız tez çalışmamızda, yabancıların Türkçe öğrenim sürecinde zorlandığını düşündüğümüz dilbilgisel yapılar ve yazma becerilerine değinmek suretiyle bilhassa“Etken ve Edilgen Çatılı”fiiller üzerinde durularak öğrencilerin bu konuda yaptıkları yazım hataları incelenecektir. İncelenecek öğrenci yazım hatalarından yola çıkılarak Etken ve Edilgen fiillerin öğretiminde karşılaşılan zorlukların temel gerekçeleri tespit edilerek yabancıların Türkçe öğrenim sürecini kolaylaştırmaya yönelik çözüm önerilerimiz sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
A nation's world perception, way of thinking, historical roots, national and spiritual values come to life through the language of that society. For this reason, Turkish is the most important carrier and sustainer of our national-spiritual values by penetrating the depths of our nation's culture and civilization. In today's world, which is becoming more and more uniform in terms of language and culture, teaching Turkish culture and civilization to foreigners and making Turkish spoken in different geographies of the world is not only a teaching duty, but also a national duty. In parallel with the technological developments of the 21st century, significant developments have occurred in the field of education in our country, and this has turned our country into a center of attraction for international students. Foreign students come to our country from all over the world in order to receive a qualified education and primarily learn Turkish. In this process, many foundations, institutions and organizations, especially universities, support foreign students' Turkish learning processes and carry out studies to ensure their socio-cultural adaptation. It has been determined that foreign students experience various difficulties in the process of learning Turkish. In this context, in our thesis we have prepared, we will examine the grammatical structures and writing skills that we think foreigners have difficulty with in the process of learning Turkish, and the spelling mistakes made by students in this regard, especially focusing on“Active and Passive Voiced”verbs. Based on the student spelling errors to be examined, the main reasons for the difficulties encountered in teaching Active and Passive verbs will be determined and our solution suggestions will be presented to facilitate the Turkish learning process of foreigners.