Design of a hybrid MPPT method for PV systems under partial shading conditions
Kısmı̇ gölgeleme koşulları altında FV sı̇stemler ı̇çı̇n hı̇brı̇t MPPT yöntemı̇nı̇n tasarımı
  1. Tez No: 907862
  2. Yazar: BAYRAM KAAN UZUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde dünya nüfusu hızla artarken, endüstri ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sınırlı kaynakların önemini tartışmak önem arz etmektedir. Son yıllarda enerji ihtiyacının hiç olmadığı kadar yüksek seviyede olması, insanoğlunun yeni ve tükenmez kaynakları arayışına yönlendirmiştir. Güneşten elektrik üretiminin güneş ışınımı, sıcaklık, gölgelenme gibi faktörlere bağlı olması, araştırmacıları bu enerjiden maksimum şekilde yararlanma arayışlarına itmiştir. Özellikle güneş panelleri üzerindeki kısmi gölgelenme durumları, fotovoltaik sistemlerin verimlerini düşüren önemli olgulardan birisi olmuştur. Hava şartları ve kısmi gölgelenme durumları sonucu oluşan güç kayıplarını önlemek amacıyla çeşitli Maksimum Güç Noktası İzleyicisi (MGNİ) algoritmaları geliştirilmiştir. Bu algoritmalar güneş enerjisi üretiminde meydana gelen akım ve voltaj düzensizliklerini izleyerek sistemi maksimum güç noktasında tutmayı hedeflerler. Bu tezin amacı, MPPT yöntemlerini incelemek, çeşitli özelliklerini karşılaştırmak ve Perturb ve Observe ile Parçacık Sürüsü Optimizasyonuna dayalı yeni bir hibrit yöntem geliştirmektir. Çalışmada, MATLAB/Simulink ortamı kullanılarak hibrit bir MPPT yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen yöntem sırasıyla 1000 W/m2, 500 W/m2, 600 W/m2, 900 W/m2 ve 800 W/m2' lik farklı ışınlama seviyesi ışınım değerlerinde test edildi. Ayrıca geliştirilen algoritma, çeşitli MPPT yöntemleri ile karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar detaylı olarak incelenmiştir. Uygulanan yöntemin kısmi gölgelenme durumları için yakınsama hızı, izleme doğruluğu ve dalgalanmalar açısından etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays where the world population is increasing rapidly, it is important to discuss the importance of limited resources along with the advancement of industry and technology. In recent years, the energy demand has been at an unprecedented level, leading humanity to seek new and inexhaustible resources. The fact that solar electricity production depends on factors such as solar radiation, temperature, and shading has led researchers to seek maximum utilization of this energy. Partial shading conditions on solar panels in particular have been one of the important factors that reduce the efficiency of photovoltaic systems. Various Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms have been developed to prevent power losses due to weather conditions and partial shading. These algorithms aim to keep the system at the maximum power point by monitoring the current and voltage irregularities that occur in solar energy production. The aim of this thesis is to examine the MPPT methods, to compare various features and to develop a new hybrid method based on Perturb and Observe and Particle Swarm Optimization. In the study, a hybrid MPPT method is developed by using MATLAB/Simulink environment. The proposed method was tested under different irradiation level irradiance values of 1000 W/m2, 500 W/m2, 600 W/m2, 900 W/m2 and 800 W/m2, respectively. In addition, the developed algorithm was compared with various MPPT methods and the obtained results were examined in detail. It was concluded that the applied method was an efficient method in terms of convergence speed, tracking accuracy, and fluctuations for partial shading situations.