1960 sonrası batı ve Türk resim sanatında doğa-kent ilişkisi
Nature-urban relationship in western and Turkish painting after 1960
  1. Tez No: 907861
  2. Yazar: ELİF SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KARAYEL GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Tarih, Fine Arts, Art History, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tezin amacı, 1960'tan sonra doğa ve kent arasındaki ilişkinin Batı ve Türk resim sanatlarına nasıl yansıdığını ve bu yansımaların toplumsal ve tarihsel dayanaklarını örnek eserler üzerinden incelemektir. Birinci bölümde doğanın bir kavram olarak geçmişten bugüne insanlık için ne anlama geldiği ortaya konulmuştur. Daha sonra doğa ve resim ilişkisi incelenerek Rönesans'tan Postmodernizm'e resim sanatında doğa tasvirleri anlatılmıştır. İkinci bölümde XX. Ve XXI. yüzyılda Batı resminde doğa-kent ilişkisi ele alınmıştır. 1960 sonrası Batı resminde doğa-kent ilişkisi alt başlığında konu eserler üzerinden irdelenmiştir. Üçüncü bölümde geçmişten günümüze Türk sanatında doğanın nasıl ele alındığı kısaca açıklandıktan sonra 1960 sonrası Türk resim sanatında doğa-kent ilişkisi seçili resimler üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca Elif Karakurt'un çalışmaları günümüzdeki kent-doğa ilişkisi bağlamında yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın sonuçları irdelenmiştir. Geçmişten günümüze resim sanatında insan-doğa-kent ilişkisinin geçirdiği dönüşümün açıklığa kavuşturulmaya çalışıldığı bu tezin literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine how the relationship between nature and the city has been reflected in Western and Turkish painting after 1960 and the social and historical basis of these reflections through exemplary works. In the first part, the meaning of nature as a concept for humanity from past to present is revealed. Then, the relationship between nature and painting is analyzed and depictions of nature in the art of painting from Renaissance to Postmodernism are explained. In the second part, the nature-city relationship in Western painting in the twentieth and twenty-first centuries is discussed. In the post-1960 Western painting, the subject was examined through works under the subheading of nature-urban relationship. In the third chapter, after briefly explaining how nature has been handled in Turkish art from the past to the present, the nature-city relationship in post-1960 Turkish painting is evaluated through selected paintings. In addition, Elif Karakurt's works are interpreted in the context of today's city-nature relationship. In the fourth chapter, the results of the research are analyzed. This thesis, in which the transformation of the human-nature-city relationship in the art of painting from past to present is tried to be clarified, is intended to contribute to the literature.