Bazı meyve türlerinin çeşitli sınıflandırma özelliklerinin saptanması ve sınıflandırma olgusunun araştırılması
Determination of different sorting properties of fruits types and research of sorting event
  1. Tez No: 90787
  2. Yazar: HÜSEYİN KEÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Günümüzde tarımsal üretimdeki yeni arayışlar.özellikle kaliteyi ön plana çıkaracak çalışmalara yönelinmiştir. Kaliteli üretimin gerçekleşmesi için işlem aşamalarının her birinde bu hususun dikkate alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Öte yandan son yıllarda insan beslenmesinde önemli bir yeri artık herkes tarafından bilinen meyvelerin.tüketim açısından gerçek değerinin bulması için kaliteli üretimin gereklerinin tüm aşamalarda uygulanması zorunlu olmuştur. Bu düşünce içersinde ülkemizde belki de en fazla ihmal edilen elma üretiminde sınıflandırma ve ambalajlama konusu artık kendini iyice hissettirmeye başlamıştır. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik şartlar Pazar içersinde elmaların gerçek değerinin bulmasını sağlayacak çalışmalara başlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle bu araştırmada elmaların üretiminden sonra üzerinde önemle durması gereken en önemli husus olan sınıflandırma işlemi ve sonrası yapılan işlemlerin mevcut durumunun ortaya konulması yanında bu amaçla kurulan modern tesislerin yapılarının incelenmesi öncelikle ele alınmıştır. Bunun yanında elmaların sınıflandırılmasında ve sonrasındaki işlemlere etkili olan parametreler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ülkemizde "yoğun elma üretiminin yapıldığı Isparta-Eğridir ilçesinde gerek üretici bazında gerekse elma işleme tesisleri bazında incelemeler yapılmış.bu işletmelerde en çok yetiştirilen starking elma çeşidi ile golden delicious elma çeşitleri ele alınmıştır. Bu çeşitlerde küresellik çaplarından hareketle 65 den az,65-70,72,80,88,100,113 ve 113 den büyük olacak şekilde elmaların 8 grupta toplanılarak sınıflama yapıldığı saptanmıştır. Renk açısından da starking elmaların 6 grupta toplanırken golden deliciousçeşidinin sınıflandırılmasında 5 grupta toplandığı belirlenmiştir. Bu durum uluslararası normlara göre yapıldığı anlaşılmıştır. Gruplandırılan elmaların genelde tahta kasa yada karton kutu içersine doldurularak gerek soğuk hava depolarına gerekse tüketime gönderildikleri saptanmıştır. Kutu yada kasalara konulmada kasa içinde genelde 1-2 sıra uygulaması yapılırken kutu uygulamasında viyoller kullanılarak 4 sıralı elmaların dizildikleri görülmüştür. Tahta kasa uygulamalarında ortalama dolu kasa ağırlıklarının 20-21,5 kg arasında değişirken karton kutu uygulamalarında dolu kutu ağırlığının 38-39 kg civarında olduğu görülmüştür. Viyol uygulamalarında viyolların 72,80,88,100,113,125 numaraları ile belirlendiği ve bunlara karşılık gelen ortalama elma ağırlığının 250,225,205,180,160,145 gr. olduğu saptanmıştır. Araştırmada elma üreticileri üzerinde yapılan anket çalışmalarında ele alınan 76 elma üreticisi içersinde 23 üreticinin sadece ürettikleri elmayı elma işleme tesisine getirdiği belirlenirken.elma işleme tesislerinin de yarı mekanize özellikte ve modern olmak üzere iki tipinin olduğu saptanmıştır. Yarı mekanize tesislerde genelde 14-17 vasıflı işçi çalıştırılırken saatte işlene elmanın miktarının 750 kg ton civarında olduğu.modern tesislerde ise yarım kapasiteli çalışmalarda toplam 40 vasıflı işçi, tam kapasiteli uygulamalarda 80 vasıflı işçi çalıştırılarak bu değerin 1,5-2,5 tona çıktığı saptanmıştır. Modern anlamlı elma üretim tesislerinde elmaların ambalajlama yapıldıktan sonrada paletler içersinde toplanarak gerek soğuk hava depolarına gerekse tüketim amaçlı satış noktalarına iletildikleri görülmüştür. Palet uygulamalarının özellikle ürünlerin yurtdışı değerlendirmelerinde mutlaka istendiği saptanmıştır. Sonuç olarak elma üretiminde verimliliği yakalayabilmesi, işlemenin sadece elma ağacı sayısı veya elma çeşidinin kalitesinin artırılmasına bağlıolmadığı.bunun yanında elmanın derim sonundaki işlemlere özellikle sınıflandırma işlemleri ile depolama işlemlerine bağlı olduğu görülmüştür. Ancak elma işleme tesislerinin gerek sayıca yetersiz oluşu gerekse tesislerin modern niteliklerinin az oluşu önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer elma üretiminde hem ülke içersinde gerekli doyuma ulaşmak,hem de yurtdışı olanaklarında elmanın ülkemizin ihracatında önemli bir yer almasını istiyorsak çağdaş sınıflandırma sistemlerine en kısa zamanda ulaşılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the new searchs in agricultural production have been orientated towards studies that will give especially quality priority in order for realization of quality production, this fact should be taken into consideration at every phase of treatment. On the other hand, it becomes a necessity to apply the requirements of quality production at all phases in order to ensure that the fruits, the importance of which is known by everybody for nutrition of human beigns, shall attain their real value. In the light of this opinion, the subject of classification and packaging in apple production which is perhaps mostly neglected in our company has now been noticed. The economical conditions experienced especially during the recent years, have caused that the studies which will ensure the attainment of real value for apples should be started. Therefore in addition to clarifying the current situation of the treatments made before and after classification which is the most important issue which should be taken into consideration after apple production the issue of examining the structures of modem facilities established for this purpose has been taken into consideration in this study. Furthermore, attempts are made to clarify the parameters which are effective in classification and later treatments regarding apples. Studies are made related to producers and apple processing facilities in the county of Isparta-Eğridir where apple production is densive in our country and starking type apples and golden delicious apples mostly produced in the said facilities are examined in these valucities, it has been determined that the apples are classified in 8 groups at smaller than 65, 65- 70, 72, 80, 88, 100, 113 and larger than 113 according to their diameters ithas been determined that the starking apples are classified in 6 groups and golden delicious apples are classified in 5 groups with respect to their colours. It has been understeed that this application in in accordance with international norms. It has been determined that the apples that are collected in groups are filled in wooden cases or cardboard boxes and then, they are forwarded to cold air depots or consumption. In placing in cases or boxes, it has been observed that 2 layers are applied in cases and 4 layers are applied in boxes by using viyols. It has been observed that the average filled case weight is between 20-21.5 kg and the average sled box weight is between 38-39 kg. In viyol applications, it has been determined that the viyols are indicated with numbers of 72, 80, 100, 113, 125 and the average apple weigh corresponding thereto is 250, 225, 205, 150, 160, 145 (gr). In this study it has been determined as a result of question aires among 76 apple producers that 23 producers deliver the produced apples to the apple processing facility and that the apple processing facilities are classified in 2 groups, being semi-mechanical and modem type. In general, 14-17 qualified workers are employed in the semi- mechanical facilities and the amount of the apples processed per hour isabout 750 kg. in modern facilities, total 40 qualified workers are employed during working with half capacity and 80 qualified workers are employed during working with full capacity incerasing the apples processed per hour to 1.5-2.5 ton it has been observed that in modern apple production facilities, the apples are after being packaged collected in pallets and then they are forwarded to cold storage houses or points of sale for consumption purpose. Pallet application is required for evaluation of the products especially in foreign countries.As a result, it has been observed that the productivity in apple production is not dependent on the number of apple trees or the incerasing of apple quality only, but it is also dependent on classification and storage treatments. However, the insuffiency in the number of apple processing facilities and the fact that the moedrn nature of the facilities is low are an important problem for us: If we want to attain the necessary satisfaction in apple production and to ensure that the apple exportation takes an important place in our exportation to foreign countries, then the contemporary classification systems should be attained as soon as possible.