Kişilik tipolojilerine göre bireylerin mobil uygulamaları benimseme motivasyonlarının teknoloji kabul modeliyle incelenmesi
The technology acceptance modal examination of individuals' motivation for adopting mobile applications according to their personality typology
  1. Tez No: 907880
  2. Yazar: FURKAN İLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT EKİCİ ÖZCAN, DR. FUAT EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mobil cihazlar üzerinden kullandığımız mobil uygulamalar artık günlük yaşamın her anında kullanılan en önemli parçalardan biri haline gelmiştir. Mevcut mobil uygulamaların çokluğu kullanıcılar açısından teknolojiye adaptasyon, uygulama geliştiriciler açısından ise benimsenmeyen uygulamaların silinmesiyle kazanç kaybı gibi pek çok sorunu gündeme getirmektedir. Dolayısıyla bireylerin kişilik özelliklerinin teknolojiye adaptasyon ve mobil uygulamaları benimseme davranışları üzerinde etkili bir değişken olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, bireylerin mobil uygulama benimseme motivasyonlarını kişilik kavramı ile inceleyerek mobil uygulamaları benimsemeye yönelik tutum, niyet ve davranışa etki eden faktörleri saptamaktır. Bu kapsamda yürütülen alan araştırmaları için karma yöntem desenleri arasında gösterilen keşfedici sıralı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Nitel araştırma kapsamında 16 katılımcıyla derinlemesine mülakatlar yapılmış ve analizleri MAXQDA 24 programı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma sonucunda kişilik özelinde mobil uygulamaları kullanma motivasyonunu etkilediği ortaya konulan güvenlik, algılanan eğlence, güç tüketimi ve algılanan maliyet değişkenleri nicel araştırma kapsamında geliştirilen modele dâhil edilmiştir. Nicel araştırma aşamasında çevrimiçi bir anket formu aracılığıyla kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 407 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri analizi SPSS 25 ve SmartPLS 4 programları aracığıyla yapılmıştır. Kümeleme analizi yardımıyla kişilik tiplerine göre 'sosyal keşifçiler', 'dengeli liderler' ve 'duyarlı yenilikçiler' olarak adlandırılan üç farklı gruba ayrılan örneklem özelinde araştırma modeli test edilmiştir. Teknoloji kabul modeli bağlamında mobil uygulama türünün düzenleyici etkisi kişilik grupları arasında karşılaştırılmış ve gruplar arası anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Nitel ve nicel yöntemlerle elde edilen bulgularla mobil uygulamalara yönelik tutumu etkileyen faktörlere yenileri eklenmiş ve bu faktörlerin etkisi kişilik özelinde ele alınarak teorik; bulguların tartışılmasıyla da uygulayıcılara yönelik pratik katkılar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobile applications that we use on mobile devices have become one of the most important parts used in every moment of daily life. The abundance of existing mobile applications brings up many problems, such as adaptation to technology for users and loss of earnings by deleting unadopted applications for application developers. Therefore, personality traits of individuals are thought to be an effective variable on technology adaptation and mobile application adoption behaviors. The aim of this study is to examine the motivations of individuals to adopt mobile applications with the concept of personality and to determine the factors affecting attitudes, intentions, and behaviors towards adopting mobile applications. In this context, exploratory sequential mixed method design, which is shown among mixed method designs, was adopted for the field research conducted in this context. Within the scope of qualitative research, in-depth interviews were conducted with 16 participants and analyzed with MAXQDA 24 software. As a result of the qualitative research, the variables of security, perceived entertainment, power consumption, and perceived cost, which were found to affect the motivation to use mobile applications in terms of personality, were included in the model developed within the scope of quantitative research. In the quantitative research phase, data were collected from 407 participants who were reached by convenience sampling method through an online survey form. Data analysis was performed using SPSS 25 and SmartPLS 4 programs. With the help of clustering analysis, the research model was tested for the sample, which was divided into three different groups called 'social explorers','balanced leaders' and 'responsive innovators' according to personality types. In the context of the technology acceptance model, the moderating effect of mobile application type was compared between personality groups, and significant differences were observed between groups. With the findings obtained by qualitative and quantitative methods, new factors affecting the attitude towards mobile applications were added to the factors affecting the attitude towards mobile applications, and the theoretical contributions were presented by discussing the effects of these factors in terms of personality, and practical contributions for practitioners were presented by discussing the findings